Devletten yatırımlara dev vergi desteği!

 Devletten yatırımlara dev vergi desteği!
banner206

1 milyar TL'yi aşan yüzde 10 vergiden düşme avantajını kapacak.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre; Ekonomi Bakanlığı, teşvik sistemine ‘öncelikli yatırım’ ayarı yaptı. Buna göre, belirlenen öncelikli yatırım alanlarında 1 milyar TL’yi aşan tutarda yatırım yapanlara, ilave vergi indirimi desteği verilecek. Öncelikli alanlara yatırım yapanlar, yatırım tutarının 500 milyon TL’sini vergiden indirecek. Bakanlık, kullanımı giderek yaygınlaşan karbon elyaf üretimini de özendirmek amacıyla öncelikli yatırımlar kapsamına aldı. Karbon elyaf, çelikten hafif olması ve dayanıklılık özelliği ile dikkat çekiyor.

 

KARBON ELYAF ÜRETİMİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yatırımlara yönelik teşvik sisteminde değişiklik yapıldı. Düzenleme ile hükümetin stratejik gördüğü için daha fazla desteklediği ‘öncelikli yatırım’ alanlarına 1 milyar TL ayarı çekildi. Buna göre, savunma sanayii, otomotiv, uzay, ilaç, maden, yerli kömürle elektrik üretimi gibi alanlarda yapılan yatırımın tutarı 1 milyar TL’yi aşarsa, bu yatırımın vergi desteği de artacak. Düzenleme ile bu yatırımlar için verilen vergi indirim desteği, 10 puan artarak yatırıma katkı oranının yüzde 50’si olacak. 1 milyar TL’lik yatırım yapan yatırımcı, bunun yüzde 50’si olan 500 milyon TL kazancı için vergi indiriminden yararlanacak.

Bu yatırım OSB içinde yapılıyorsa, yatırıma katkı oranı yüzde 50’den 60’a çıkacak. Bu düzenlemeden, 19 Haziran 2012 tarihinden beri yapılan 1 milyar TL ve üzerindeki tüm öncelikli yatırım sahipleri yararlanacak. Düzenleme ile karbon elfyaf ve karbon elyaftan mamul kompozit üretimi de öncelikli ve stratejik yatırımlar kapsamına alındı. Buna göre karbon elyaf üretimi, üretim yerine bakılmaksızın 5. bölge teşviklerinden yararlanacak.

 

KAMU İÇİN ASGARİ YATIRIM ŞARTI KALKTI

Kamu kurumları adına düzenlenen teşviklerde, asgari yatırım tutarı ve yatırım tamamlama vizesi şartları aranmayacak. Daha önce kamunun yararlanması için en az 500 milyon TL’lik yatırım gerekiyordu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142