Zam maratonu başladı...

Zam maratonu başladı...
banner206

Kamu işçisinin zam maratonu başladı: Taşeron, KİT ve belediyeler de masada.
200 bin kamu işçisinin zam maratonu başladı.

TAŞERON İŞÇİLER DE KAPSAMA ALINSIN
Son iki yılda maaşları yüzde 37.14 artan milyonlarca kamu çalışanının gözü toplu iş sözleşmesinde. Bakanlığa artış teklifini sunan Türk-İş, taşeron işçilerin de sözleşme kapsamına alınmasını istedi
Milyonlarca çalışanın gözü Ankara'da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine çevrildi. Yaklaşık 200 bin kamu işçisi için pazarlık geçen hafta başlarken, ağustosta da 3 milyon memur, 2 milyon memur emeklisinin ücret ve maaşlarında yapılacak artışı belirlemek için taraflar masaya oturacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sendikaların taleplerini alırken, adil bir sonuca varılacağını söyledi. Hükümet kamu işçisinin aylığını son iki yılda yüzde 37.14 artırdı.

300 LİRA İYİLEŞTİRME
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerinin ücret artış teklifini Bakan Selçuk'a sundu. Türk-İş en düşük aylık brüt ücretin 3 bin 500 liraya çekilmesini ve bu ücretlere 300 lira iyileştirme yapılmasını istedi.
Ayrıca birinci 6 ay için yüzde 15, sonraki 1.5 yıllık dönemde de 6 ayda bir enflasyon oranında artış ve yüzde 3 refah payı talep etti.

TAŞERON, KİT VE BELEDİYELER
Geçen yıl daimi işçi kadrosuna alınan işçilerin de bu toplu iş sözleşmesi kapsamına, KİT'ler, belediyelerdeki taşeron işçilerin de daimi kadroya alınması da diğer talepler arasında yer alıyor.

4/D'Lİ İŞÇİLERİN ZAMLARI
Mevcut durumda daimi kadroya alınan taşeron işçiler için 2020'ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 ücret artışı uygulanacak.

HAK-İŞ'İN BAKANLIĞA TEKLİFİ
Cuma günü de Hak-İş heyetini kabul eden Bakan Selçuk, işveren ve işçilerle ortak noktada buluşulan her çözümün değerli olduğunu belirtti. Hak-İş'in Bakan Selçuk'a sunduğu teklifte de brüt 4 bin 250 lira altında ücret kalmaması talep edildi. Tüm çalışanlara seyyanen günlük 12, aylık 360 lira iyileştirme yapılmasını, bu iyileştirmeler ve taban ücret belirlendikten sonra birinci 6 ay ücretlere yüzde 15 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ayda ise ücretlere enflasyon artı 5 puanlık artış yapılması istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142