Çekilme nasıl olacak?

Çekilme nasıl olacak?
banner206

Anlaşmanın en önemli maddelerinden biri PKK/YPG unsurlarının 32 kilometrenin güneyine çekileceği konusu. Peki bu çekilme nasıl izlenecek? Hangi silahlar ve araçlar nasıl toplanacak? İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika 120 saatlik yani 5 gün içinde teröristlerin ilan ettiğimiz güvenli bölge sınırları dışına çıkmasını sağlayacak." dedi.

Gözler ABD ile sağlanan mutabakat sonrası Suriye sınırına çevrildi.

SINIR 5 GÜN 24 SAAT İZLENECEK

PKK/YPG'nin çekilmesinde sorumluluk ABD'de ancak Türkiye büyük bir dikkatle sınır ötesindeki durumu gözlüyor. Operasyon bölgesi 5 gün boyunca 24 saat takip edilecek. Yaprak kımıldasa, güvenlik güçlerinin haberi olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeden ayrılmayacak, her an teyakkuzda olacak.

TÜM TEKNOLOJİK İMKANLAR KULLANILACAK

Türkiye elindeki tüm teknolojik imkanları kullanacak. Uydu görüntüleri, insansız hava araçları, kara birlikleri, istihbarat unsurları ve bölgedeki aşiretler. Birçok kaynaktan Ankara'ya bilgiler akacak. Özellikle tünel giriş çıkışlarındaki her hareketlilik an be an izlenecek.

Anlaşma kapsamında terör örgütü PKK/YPG'nin elindeki silahlar toplanacak ayrıca teröristlerin bölgede yıllar içinde kurduğu tünel ve istikam alanları yerle bir edilecek.

SİLAHLAR NASIL ALINACAK?

Peki anlaşmanın bir diğer maddesi, teröristlerin ellerindeki ağır silahlar nasıl alınacak?

Güvenlik araştırmacısı Necdet Özçelik:

"Hangi silahların teröristlerden alınacağı, menşeilerinin nasıl belirleneceği, sadece ABD silahları mı alınacak, diğer silahlar da bu kapsama alınacak mı? Muhakkak bir teknik çalışma yapılması gerekiyor. Milli Savunma Bakanlığı'nda kurulan masa bunun detaylarıyla ilgil çalışmalarını sürdürüyor."

TERÖR MEVZİLERİ İMHA EDİLECEK

Teröristlerin mevzi ve tünellerinin yok edilmesi konusunda da ABD ve Türkiye arasında istihbarat paylaşımı olacak.

Güvenlik araştırmacısı Necdet Özçelik:

"Birbirini kademeleyen mevzi hatları ve tünellerin de bir şekilde tespit edilip gerek iş makinaları gerek patlayıcılarla imha edilmesi gerekiyor. Sınırdan Türkiye topraklarına giren tüneller de var yerlerini göstermeleri gerekiyor. Büyük çoğunluğunu istihbarat tespit etmiş durumda."

12 GÖZLEM NOKTASI KURULACAK

Güvenli bölgede ABD askeri olmayacak. Türkiye denetimin sağlanması için 12 gözlem noktası kuracak.

Haber: TRT HABER-Rasim Kılıç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142