İlk toplantılarını yaptılar!

 İlk toplantılarını yaptılar!
banner206

Şanlıurfa’da, Kimsesiz ve yardıma muhtaç aileler yararına kurulan Dede Osman Avni İslami Hizmetler ve İnsani Yardım Derneği ilk toplantısını yaptı. Gülizar konuk evinde düzenlenen toplantıda Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretlerinin hayatı anlatıldı.

Derneğin kuruluş toplantısı Hafız Abdülkadir Baybostancı’nın Kuran-ı Kerim Tilavetini okunmasıyla başladı. Dernek üyeleri ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği gecede derneğin çalışmaları anlatıldı. Öksüz, yetim, yardıma muhtaç yoksullara yönelik aynı ve nakdi yardım yapmak amacıyla kurulan dernek bünyesinde İslami eğitim ve seminerler verildi.

Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretlerinin İslam adına insanlara eğitim ve yardımlar yaptığını ifade eden Dede Osman Avni İslami Hizmetler ve İnsani Yardım Derneği Celal Sevgilioğlu, amaçlarının Öksüz, yetim, yardıma muhtaç yoksullara yönelik aynı ve nakdi yardım yapmak olduğunu söyledi. Dernek bünyesinde birçok alanda İslami eğitim ve seminerler düzenlediklerini belirten Dernek Başkanı Sevgilioğlu, “Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretlerinin manevi huzurunda toplanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hizmetimizin adı Türkiye Cumhuriyeti Dede Osman Avni İslami Hizmetler ve İnsani Yardım Derneği’dir. İslam adına Kuran-ı Kerim eğitimi, eğitim seminerleri ve dini kurslar düzenliyoruz. Öksüz, yetim, yardıma muhtaç yoksullara yönelik aynı ve nakdi yardım yapmak amacıyla kendi imkanlarımız dahilinde yardımlar yaparak onların dertleriyle dertlenerek onların yaralarını bir nebzede olsa sarabilmek için kurulan bir dernek olduklarını söyledi. Gece verilen yemeğin ardından okunan duayla son buldu.

 

SEYYİD DEDE OSMAN AVNİ BABA HAZRETLERİ KİMDİR_

Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretleri Hayatını Urfa’da Mevlid-i Halil Dergahın’da, insanları irşad ile geçirmiştir. O zamanlar Halep vilayetinin Urfa Sancağında bulunan Mevlid-i Halil Tekkesi Vakfından kendilerine senelik bin 500 kuruş tahsisat ayrılmıştı. Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretleri kendisine verilen bu parayı yardıma muhtaç ailelere dağıtırdı. Allah yoluna kendini adayan dede kendini vakf eyledi. 1883 yılında Urfa’da hayatını kaybeden Seyyid Dede Osman Avni Baba hazretleri Mevlid-i Halil Dergah’ın da iki kardeşinin yanında toprağa verildi. Hayatını zühd ve takva ile geçiren Dede Osman Avni, kendini vakf eylerek hayatını yaşadı.

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığına Celal Sevgilioğlu, Başkan Yardımcısı Mehmet İhsan Çermikli, Genel Sekreter Mehmet Ali Ersöz, Kurucu Üye Mehmet Kılıç, Hafız Murat Fidanoğlu, Osman Doğrudağ, Ahmet Yıldız, Denetleme Kurulu Başkanı İbrahim Halil Akyol’dan oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142