Obama: Kürt güçlerini desteklemek lazım

.

Obama: Kürt güçlerini desteklemek lazım
banner206
IŞİD'le mücadelede kara harekatının işe yaramayacağını söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'e karşı "Suriyeli, Iraklı ve Kürt güçlerin" desteklenmesinin en verimli strateji olduğunu ifade etti.

Antalya'da yapılan G20 Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Obama, G20 organizasyonu dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür etti. Obama, Türkçe olarak "teşekkür ederim" ifadesini kullandı.

 Toplantılarda terörizm meselesini etraflıca konuştuklarını anlatan Obama, IŞİD'i "kötülüğün yüzü" olarak nitelendirirken hedeflerinin bu zalim terör örgütünü zayıflatmak ve yok etmek olduğunu söyledi.

 IŞİD'in Rakka'daki merkezine kaynak götüren hatları kesmeye çalışan Suriye, Irak ve Kürt güçlerine destek verdiklerini ifade eden Obama, "Yine de IŞİD'i Irak ve Suriye'de yenmek yeterli değildir. Antalya'da sınır güvenliğinin arttırılması ve daha fazla bilgi paylaşımı konusunda anlaştık. IŞİD savaşçıları hiçbir yerde serbest barınamayacaklardır ve her yerde IŞİD'in ideolojisini yenmek üzere mücadele için karar verdik" dedi.

 

'ESAD'IN SURİYE'NİN GELECEĞİNDE YERİ YOK'

Suriye konusunda Viyana görüşmelerinde daha kapsayıcı bir hükümetin oluşturulması yeni anayasa seçim ve ateşkes üzerine hedefler belirlendiğini, bu tür çabaların daha önce de olduğunu kaydeden Obama, "Beşar Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığını düşünüyoruz. Bu sefer farklı olan şey, bütün tarafların temsilcilerinin bir süreç üzerinde anlaşmış olmaları. ABD, koalisyon ortaklarıyla birlikte askeri, insancıl, diplomatik çabalarını sürdürecektir" diye konuştu.

 

'HALKIN DESTEĞİ YOKSA KARA HAREKATI İŞE YARAMAZ'

 Obama, Amerikan askerlerinin Suriye'de sahaya inmesi gerektiğini söyleyen ABD'li Cumhuriyetçiler'e de Antalya'dan yanıt verdi.

 Obama şöyle konuştu: "Askerimiz Musul'a ya da Rakka'ya giremeyecek ya da geçici olarak IŞİD'i temizleyemeyecek değil. Daha önce gördüğümüz durumun tekrarlandığını göreceğiz. Eğer yerel halklar yoksa kapsayıcı bir hükümete sahip yönetim bunun sonucu yok. Diyelim ki 50 bin askeri Suriye'ye gönderdik. Yemen'de ya da Kuzey Afrika'da terör saldırısı olduğunda oraya da mı asker göndereceğiz? Bir stratejinin sürdürülebilecek bir strateji olması gerekiyor. Altyapılarını engellemek, Suriyeli, Iraklı ve Kürt güçleri IŞİD'e karşı desteklemek, üzerinde baskı kurulması izlememiz gereken stratejidir."

 

'GÜVENLİ BÖLGEYE GEREK YOK, ÇÜNKÜ IŞİD'İN UÇAKLARI YOK'

Türkiye'nin Suriye konusunda üzerinde ısrarla durduğu güvnli bölge konusunda da konuşan Obama, "Güvenli bölge için çağrıda bulunanlar var. Ben askeri ve istihbarat danışmanlarımla bunu gözden geçiriyorum. Genelde bunu gözden geçirdikten sonra bunun verimli olmayacağına karar veriyoruz. Çünkü IŞİD'in uçakları yok" dedi.

 

Gerçek bir güvenli bölge için sahada asker bulundurulması gerektiğini kaydeden Obama, "Güvenli bölgeye kim girecek kim çıkacak bununla ilgili soru işaretleri var. Benim tek istediğim acıyı bitirmek ve Amerikan vatandaşlarını güvenli tutmak. Bu konuda bir tereddüt göstermiyorum. Bin Ladin konusunda gördünüz, Afganistan'a asker göndermek işe yarayacaksa bunu yapmakta çekincem yok. Ama benim yapmadığım şey siyasi kazanç sağlayacak bir hareketi yapmak" diye konuştu. Zaman zaman askeri rehabilitasyon merkezlerini ziyaret ettiğini kaydeden Obama, "Ben 25 yaşında bacağını kaybetmiş insanları görüyorum. Bu insanlar benim oraya gönderdiğim insanlar olduğu için bu siyasi oyunu oynamayı göze alamam" dedi.

 

'IŞİD HİÇBİR ŞEKİLDE İSLAMI TEMSİL ETMİYOR'

Obama, açıklamasının ardından önceden belirlenmiş ABD'li gazetecilerin isimlerini okuyarak soru aldı. Toplantının sonunda yalnızca bir Türk gazeteci Obama'ya soru yöneltebildi.

Obama, IŞİD saldırılarının ardından tekrar terörle İslam'ın birlikte anılmaya başlamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine IŞİD'in hiçbir şekilde İslam'ı temsil etmediğini ifade ederek "Paris'te yaşanan hain saldırıları İslam'la eş gören görüş yanlıştır. Bence bu görüş daha fazla adam devşirmeye yol açacaktır terör örgütleri için. Eğer bu sorun Müslüman sorunu olarak tanımlanırsa terörizm olarak tanımlanmazsa kötü sonuçlara yol açacaktır. Şu andaki en kötü terör örgütleri kendilerini gerçek müslümanlar adına konuştuklarını iddia edenlerdir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142