Savaştan kaçtılar, sefalet içinde yaşıyorlar

  Savaştan kaçtılar, sefalet içinde yaşıyorlar
banner206

 

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınarak Ağrı’ya yerleşen Suriyeli aileler, kapısı olmayan yıkık bir evde sefalet içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Ağrı’nın Sıtkiye Mahallesi'nde yıkılmak üzere olan 2 odalı derme çatma bir eve yerleşen 7’si çocuk 11 kişilik iki ailenin yaşam hikayesi yürekleri dağladı. Her iki aile banyosu, mutfağı dahi olmayan bu evde temizlik ve hijyen olmaksızın yaşıyor. Isınmak için soba kullanan aile, paraları olmadığından dolayı kömür dahi alamadıklarını, çevreden topladıkları odunlarla ısındıklarını söyledi. Yağmur ve kar suyundan korunmak için bozuk olan damlarını branda ile kapatan ailelerin göğüs gerdiği zorluklar, yürekleri burkuyor.

 

"Babam ve kardeşim savaşta öldü"

Ahmet Valid Horo (30), Suriye’deki iç savaşta babası ve kardeşini kaybettiğini ifade ederek, "Biz Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığındık. Bu gördüğünüz yıkık evde kalıyoruz. Ağrı’ya yeni geldik. Ailemizde küçük çocuklar çok var, onlar da hasta oluyorlar. Biz mağduruz, yardım bekliyoruz” dedi.

 

Evin kapısı yok, tavanından ise yağmur suları akıyor

Suriyeli ailenin yaşadığı yıkılmak üzere olan evin çatısında dökülmeler olurken, tavanın bir bölümünde bir insanın geçebileceği büyüklükte bir deliğin bulunması ailenin ne kadar zor durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Ağrı’da bugünlerde aralıklarla sağanaklar halinde yağan yağmurlarda çok zorluklar çektiklerini ifade eden Ahmet Valid Horo, “Şu an kaldığımız evin kapısı dahi yok. Kaldığımız odalardan birinin tavanında bir delik var ve yağmur yağdığında sular içeri giriyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Savaştan kaçtık, şu an sefalet içindeyiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142