Urfa Barosu'ndan flaş hamle...

Urfa Barosu'ndan flaş hamle...
banner206

Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel, Hükümetin illerde çoklu baro kurulmasına olanak sağlayan yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla Ankara'ya yürümeye başladı.

Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel, yönetim kurulu ve çok sayıda avukat, Baro Hizmet Binası önünde toplandı. Türkiye Barolar Birliği ve 80 baronun ortak olarak yayımladığı bildiri kapsamında Ankara’ya yapılacak yürüyüş öncesinde avukatlarla birlikte açıklamada bulunan Av. Öncel, aldıkları karar sonucunda protesto haklarının ilkini Ankara yürüyüşü ile başlatacaklarını söyledi.

Baroların yapısında ve seçim sisteminde değişiklik görülen girişimin önümüzdeki hafta meclis gündemine getirileceğini belirten Av. Öncel, “Bu değişiklik önerilerine karşı barolar, Türkiye Barolar Birliği ve akademisyenlerden oluşan bir komisyon tarafından hazırlanacak tasarının müzakere edilmesini 80 baro tarafından önerilmişti. Bu öneri maalesef karşılıksız kalmıştır. Süreç daha da hızlandırılmıştır. Müzakere sürecinin başarılı olmaması halinde demokratik protesto hakkımızı kullanacağımızı ifade etmiştik” dedi.

ÖNCEL: “MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Baro Başkanı Öncel, yapacağı yürüyüşe ilişkin şunları kaydetti;

“Yoksullukla boğuşan avukatlar için, işlevsizleştirilmek istenen barolar için, bağımsız savunma için, bağımsız ve tarafsız yargı için, şiddete uğrayan kadınlar için, istismar edilen çocuklar için, iş cinayetleri sonucunda yitirdiğimiz emekçiler için, rant uğruna yağmalanan doğa için, eşit ve özgürlük koşullarda barış içinde bir yaşam için demokratik protesto hakkımızın ilkini Ankara yürüyüşü ile başlatıyoruz. Savunmanın bağımsızlığı, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı sağlamak için mücadeleye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından Baro Başkanı Av. Öncel, yönetim kurulu ve diğer avukatlar, ellerinde taşıdıkları ‘Barolara Dokunma’ yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı. Öncel ve yönetim kurulu üyelerinin, sembolik olarak Evren Sanayi Sitesine kadar yürüyeceği ve oradan da araçla Antep’e geçeceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142