Urfa’da beklenen yasak geldi

.

Urfa’da beklenen yasak geldi
banner206

Şanlıurfa Valiliği tarafından Olağanüstü Hal Kanunu kapsamında havai fişek kullanımı ve satışı yasaklandı.

Şanlıurfa’da son zamanlarda büyük tepki toplayan havai fişek kullanımı ile ilgili beklenen adım geldi. Gece yarılarında kentin çeşitli yerlerinde genellikle düğün törenlerinin ardından kullanan havai fişekler, bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyordu. Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada,  Olağanüstü Hal Kanunu kapsamında Şanlıurfa’da havai fişek kullanımı ve satışının yasaklandığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi başta halkımız ve emniyet mensuplarınca bertaraf edilmiş olup, Ülkemiz genelinde 21 Temmuz 2016 günü saat 01:00 itibariyle 90 gün süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmiştir” denilerek, şu ifadelere yer verildi;

“Ülkemizde resmi ve milli bayramlarda, çeşitli açılış, özel gün ve kutlamalarda havai fişek kullanımında önemli artış olduğu görülmektedir. İzinsiz ve usulüne aykırı kullanım, güvenlik önlemlerinin alınmaması sonucu yaralanma ve ölüm olaylarında artış olduğu; ayrıca izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından dolayı halkımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Ayrıca terör örgütleri tarafından da toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerine karşı kullanılmaktadır.

Bu nedenle; ilimiz sınırları içerisinde genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak ve şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla; Olağanüstü Hal Kanununun 11. Maddesinin (j) bendine istinaden havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımının yasaklanması, Havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışını yapan bulunduranlar ve kullananlar hakkında Olağanüstü Hal süresince Olağanüstü Hal Kanununun ceza hükümleri başlıklı 25.Maddesinin b. Fıkrasının (1) bendi gereğince cezalandırılacağı hususu Valilik Makamının 28.09.2016 tarihli Olurları ile bildirilmiştir.

Basına ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 16:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müslüm Gök              Mağara camisi/Birecik
Müslüm Gök Mağara camisi/Birecik - 5 yıl Önce

Tebrik ediyorum ama denetim zaafı var

AHMET DEMİR
AHMET DEMİR - 5 yıl Önce

Şanlıurfa da içişleri bakanlığı tarafından açık alanda düğünler yasak edilmiştir. Özellikle BOZOVA ilçesinde başta KAYMAKAMLIK olmak üzere EMNİYET ve JANDARMA bu yasağa her nedense göz yummakta, yapılan bu düğünlere gerekli yasal işlem yapılmamaktadır. Büyükşehir Belediyesinin Çataktaki açık havuzunda herhafta düğün yapılmakta diğer mahallelerdede açık alan düğünlerine de göz yumulmaktadır. Başta emniyet ve jandarma olmak üzere bundan sonraki süreçte gerekli işlemleri yapmalarını rica ediyorum.

Mustafa MESTÇİ
Mustafa MESTÇİ - 5 yıl Önce

Yasak güzel olmuş da ya denetim? Her akşam havai fişek atıyorlar Şanlıurfa merkezde. kim dur diyecek bu işe?

SIRADAKİ HABER

banner278

banner142