Urfa'da camii açılışına katıldı...

Urfa'da camii açılışına katıldı...
banner206
DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi kampusunda yapılan cami açılışına katıldı. Cami ve eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Görmez, "Mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır" dedi.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk olarak Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüs alanı yerleşkesinde yapımı tamamlanan 2 bin 500 kişilik caminin açılış törenine katıldı. Caminin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, İl Müftüsü İhsan Açık, yetkililer ve öğrenciler eşlik etti ve okunan duanın ardından öğle namazını birlikte kıldı. Namazın ardından öğrencilerle bir süre sohbet eden Görmez, cami açılışında yaptığı konuşmada üniversite ile mabetleri birbirinden ayrı düşünmenin yanlış olduğunu söyledi. Bu nedenle üniversite içinde cami yapma projesi başlatıldığını aktaran Görmez, bu kapsamda 60 kampüste cami inşaatının olduğunu kaydetti.

Üniversite ve mabetlerin ayrı düşünülemeyeceğini konuşmasında değinen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İnsanlık tarihinde üniversite ile mabet birbirinden ayrı düşünülemez. Hatta üniversite mabedin içinden çıkmıştır. Bütün üniversiteler tarihte mabedin içinden çıktılar. Onun için mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır. Üniversite ile mabet birbirinden ayrıldığı zaman din ile bilim birbirinden ayrılır. Oysa bunlar birlikte ele alınması gereken hususlardır" diye konuştu.

Görmez, daha sonra Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda 'Hz. Peygamber din ve samimiyet' konulu konferansa katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142