Title of a News Article

Bugün onların günü...

Bugün onların günü...
banner206
banner279

13 Aralık Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü Şanlıurfa'da Özel Metrolife Hastanesi'nde kutlandı.

13 Aralık Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü dolayısıyla mesleğin kapsamına ilişkin bilgiler veren Metrolife Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı ve aynı zamanda Tıbbi Direktörü Op.Dr.A.Suat ERKOÇ, anestezi teknikeri ve teknisyenlerinin ameliyathanelerin ve mavi kod ekibinin gizli kahramanları olduğunu söyledi.

Op.Dr. A. Suat ERKOÇ ve Metrolife Hastanesi Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Ali ÇİĞDEM, 13 Aralık Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü'ne ilişkin bir açıklama yaparak mesleğin kapsamına ve uzmanların üstlendiği kritik görevlere ilişkin bilgiler verdi. Dr.Çiğdem, yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma halinin genel anestezi olarak adlandırıldığını kaydetti.

Uzm. Dr. Ali Çiğdem, genel anestezi uygulamasının, bilinç kaybına yol açarak hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önlediğini belirterek, “Anestezi, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlıyor ve refleks aktiviteyi baskılayıp kasları gevşeterek cerrahi müdahalelerin yapılmasını kolaylaştırıyor” dedi.

Uzm. Dr. Ali Çiğdem, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yataklı tedavi kurumlarının en kritik biriminde yani ameliyathanede görev yapan ve mesleki riskleri oldukça fazla olan bu çalışma arkadaşlarımız, anestezi hekiminin yetmediği noktada hasta ile baş başa kalmak ve kritik kararlar almak zorunda kalabiliyorlar. Cerrahi tedavinin başarısı, multidisipliner yaklaşımla, anestezi ve cerrahi ekiplerinin uyum ve işbirliği içinde çalışması ile mümkündür. Solunum ve dolaşım gibi hayati fonksiyonların izlenmesi, monitörizasyonu ve anında acil müdahalesi anestezinin kontrolü altındadır. Tüm emeği geçen çalışma arkadaşlarımın ‘13 Aralık Dünya Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Günü'nü kutlarım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142