Title of a News Article

2023 seçimlerinde ne kadar Suriyeli oy kullanacak?

2023 seçimlerinde ne kadar Suriyeli oy kullanacak?
banner206
banner279

"Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddiaları sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

İddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada  "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır" ifadelerine yer verildi.

"SURİYELİ SAYISI 163 BİN 44"

Yapılan açıklamada; "Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır. 2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak?

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya ise şunları söyledi: "Seçmen kütükleri, sürekli bilgi toplanarak, her seçim döneminde güncelleniyor. Yapılan incelemelerin ardından listeler 'Sandık Bölgesi Askı Listesi' haline getiriliyor. İtiraz ve incelemelerin de tamamlamasıyla seçmen kütüğü listesi kesinleştirilerek, sandık seçmen listesi son halini alıyor. YSK'nin incelemelerinin ardından hazırlanan seçmen listeleri son derece güvenlidir. Haberlerde iddia edildiği gibi bir raporumuz bulunmamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2022, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142