Meclise Urfa Valisini şikayet etti.

.

Meclise Urfa Valisini şikayet etti.
banner206

Torba Tasarının 27. maddesi görüşülürken kürsüye gelen HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kobani'de yaşananlara değindi. Gelişmelerle ilgili bilgi almak için Şanlıurfa Valisi izzetin Küçük'e ulaşmak istediklerini, grup başkanvekillerinin valiyi 6 defa aradığını, ancak valinin telefonlarına çıkmadığını anlatan Kaplan, bu duruma tepki gösterdi. Kaplan, "Şanlıurfa Valisi, Grup Başkanvekilimizin telefonuna çıkmıyor.  Meclis'te grubu olan bir partinin çözüm sürecinde telefonuna çıkmıyor. Bu vali kimin valisidir? Devletin valisi midir, milletin valisi midir, yoksa IŞİD'le mi bağlantısı vardır? Nedir ki milletin iradesiyle parlamentoya gelen bir grup başkanvekilinin telefonuna çıkmayacak kadar küstahlaşabiliyor? Kim bu? Böylelerini atadınız o hassas bölgeye, çözüm sürecine zarar veriyorsunuz" dedi.

Valinin istifa etmesi ya da görevinden alınması gerektiğini savunan Kaplan, "böyle valilerden valilik beklemeyin" ifadesini kullandı.  

Kaplan, yerine geçerken de Hükümeti temsilen salonda bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanına gelerek, valiye ilişkin şikayetlerini aktarmaya devam etti. 

Bu sırada konuşmasını yapmak üzere kürsüde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da sözlerini keserek, Kaplan'ın yerine oturmasını bekledi. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un kürsüde bir hatip olduğunu belirterek, Kaplan'dan yerine oturmasını istemesi üzerine AK Parti'li bazı milletvekilleri de Kaplan'a yerlerinden tepki gösterdiler. Kaplan, önce kürsüye dönerek Yakut'a valiyle ilgili şikayetlerini sürdürmeye devam etti, yerine otururken de eleştirilerini sürdürdü. 

Tanal da konuşmasında Şanlıurfa'da elektriklerin kesik olduğunu, işsizlik sorunu yaşandığını, daha pek çok sıkıntının da sürdüğünü ifade ederek, "Şanlıurfa halkı uyandı. Şanlıurfalılar AKP'yi sandığa gömecek" dedi. 

 

-"Urfa halkı her seçimde bize destek olmaya devam ediyor" 

 

Daha sonra yerinden söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök'ün Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile telefonda görüştüğünü aktardı. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sayın Valinin söylediği; 'Sıkıntılı bir durum var. Suruç bölgemizde birtakım hadiseler oluyor'. Sabaha kadar o bölgede çalıştığını, dolayısıyla cevap veremediğini, cebinden de herhangi bir kimsenin aramadığını ifade ediyor. Böyle durumlar zaman zaman yaşanabiliyor. Mazeretler olabiliyor. Elbette valilerimizin, kamu görevlilerimizin en hızlı bir şekilde cevap vermesi hepimizin ortak arzusudur. Birtakım zaman zaman yaşanan durumlardan, kriz şartlarından dolayı imkan bulamamış olabilir kamu görevlileri. Onların da durumunu önce bir iyice anladıktan sonra değerlendirme yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum."

AK Parti iktidarının Şanlıurfa'ya katrilyonları bulan miktarda yatırım yaptığını ifade eden Yılmaz, "Bunu da Urfa halkı gayet iyi bildiği için her seçimde de bize destek olmaya devam ediyor" dedi. 

Bakanın açıklamalarının ardından yerinden tekrar söz alan Kaplan,  "Grup başkanvekilimiz 6 defa Urfa valisini aradı telefona çıkmadı. Ama Şanlıurfa Milletvekili Sayın Gök'ün bir arayışında çıktı" diye konuştu. Kaplan, valinin tutumunu eleştirmeyi sürdürdü. 

 

-"Sayın Başbakan bağırırken niye sesiniz çıkmıyor?"

 

Daha sonra önerge üzerine söz alan MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz'ın konuşmasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikaları eleştirmesi ve "IŞİD'e giden, Adana'da yakalanan TIR'lardaki silahlar var, Adana'da yakalanan TIR'larda silahlar. Eğer onlar 'Suriye'deki muhalefete götüreceğim' diye IŞİD'e gitmişse, onunla Müslüman Türkmen'in kanı dökülmüşse bunun hesabını bu ramazan günü Allah indinde kim verecek? Buna bağırmayacağım da neye bağıracağım? İçimiz yanıyor. Sayın Başbakan bağırırken niye sesiniz çıkmıyor?" ifadelerini kullanması AK Parti'li milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

Bazı MHP milletvekillerinin de yerlerinden kalkıp sıraların önüne gelmeleri üzerine karşılıklı tartışma yaşandı. Başkanvekili Yakut, birleşime 5 dakika ara verdi. Ara sırasında da bazı MHP ve AK Parti milletvekilleri arasında tartışma sürdü.

Aranın ardından HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tekrar söz alarak Şanlıurfa valisine yönelik eleştirilerini sürdürdü. Baluken, "Pişkin bir devlet memuru zahmet edip hala 3 milyon oy almış partinin grup başkanvekiline, 'niye aradı' diye dönmüyor. Bu vali, bir milletvekiline nasıl ulaşacağını bilmiyor herhalde" dedi.

Baluken, TBMM Başkanvekil Sadık Yakut'a yönelik de "Başkanlık olarak TBMM'nin itibarını korumak zorundasınız. Başkan olarak sizi de kınıyorum. Öncelikle sizin buna müdahil olmanız gerekir" diye konuştu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e çağrıda bulundu.

Yakut da Başkanvekillerinin İçtüzük'teki görevlerini anımsattı.

Yakut, "Biz burada sadece aracılık yapıyoruz. Konu TBMM başkanlık divanı ile ilgili bir olay değildir. Bakan görüştü ama biz de arayacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 01:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 7 yıl Önce

helal olsun sayın valime sen kimsinki kendini adamdanmı sayıyorsun hasipppppppppp

SIRADAKİ HABER

banner278

banner277