Coşkun’dan flaş açıklama…

.

Coşkun’dan flaş açıklama…
banner206

Memur Sen İl temsilcisi İbrahim Coşkun, yaptığı açıklamada, “Soruşturma yapılmaksızın yöneticilik görevi alınmış olanlar aynı görevlerine iade edilmelidir” dedi.

Memur Sen il temsilcisi İbrahim Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulunduklarını belirterek, eğitim kurumu yöneticilerinden haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaksızın yöneticilik görevleri üzerlerinden alınanlar ile açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılmış olanların, eğitim kurumları yöneticiliği görevlerine iade edilmesi konusunda il milli eğitim müdürlüklerine genel bir yazı gönderilmesini istediklerini söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde bakanlık tarafından kurulan komisyon çalışmaları sonucunda 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılma işlemlerinin gerçekleştirildiğini dile getiren Coşkun, açıklamasında şunları kaydetti;

“Haklarında açığa alma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmasına rağmen kamu görevinden çıkarılmayan bir kısım eğitim çalışanı da halen açıkta olup haklarındaki inceleme ve/veya soruşturmalar devam etmektedir.

Bakanlığın bu çalışmalarının yanında valiliklerde kurulan komisyonlar marifetiyle de açığa alma/görevden uzaklaştırma işlemleri yürütülmüş, ancak bu işlemlerin ve belirlenen kıstasların birbirinden çok farklı uygulamalar olduğu, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Hatta açığa alınmayan kamu çalışanları için bile idari tedbirlerin yürütüldüğü belirlenmiştir.

Bazı eğitim kurumu yöneticilerinin haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaksızın yöneticilik görevlerinin üzerlerinden alındığı ya da haklarında tesis edilen açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri bahse konu terör örgütüyle irtibatı bulunmadığı için kaldırılmasına rağmen yöneticilik görevlerine iade edilmediği görülmüştür.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartları düzenleyen 5. maddesinde, "son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak" şartı mevcuttur. Anılan eğitim kurumu yöneticilerinin, haklarında yürütülen adli veya idari soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerlerinden alınmamış olduğundan hareketle yöneticilik görevlerine iadesinde hukuki bir engel yoktur.

 Bu nedenle, illere göre uygulama farklılıklarının önüne geçilmesi, kişisel tasarruflara meydan verilmemesi, dolayısıyla yeni mağduriyetlere yol açılmaması için üzerlerinden yöneticilik görevi alınanların göreve iadesiyle ilgili işlemler bir an önce yapılmalıdır.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142