Göçerlerin sorunları giderildi

 Göçerlerin sorunları giderildi
banner206

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçe kırsalında, yaşamlarını sürdüren göçerlerin sorunları giderildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisinde yaşayan göçerlere, 100'er dönümlük arazi verilerek yaşam şartlarının iyileştirilmesi planlamasında sona gelindi. Hayvan yetiştiriciliği yapan ve göçebe hayat sürdükleri için halk dilinde 'göçerler' olarak bilinen 674 aile, 1943 yılından bu yana Ceylanpınar'da bulunan dünyanın en büyük tarım işletmesi olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisinin değişik bölgelerine yerleşti. Bugün sayıları 4 bin 860 olarak bilinen göçerler, TİGEM arazisine kurdukları baraka ve çadırlarda yaşamaya başladı. Yıllardır yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik taleplerini dile getiren göçerlerin, daha iyi koşullara sahip olması amacıyla yapılan çalışmalarda sona gelindi. Göçerlere teslim edilecek arazilerin 668 kişilik listesi Ceylanpınar Belediyesi duyuru panosuna asıldı. Listenin asıldığını duyan göçerler, Ceylanpınar Belediyesi’ne akın etti. Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’ya teşekkür eden göçerlerin sevinç gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi.

Belediye Başkanı Atilla, göçerlerin arazileri meclisten geçmesi için çalmadık kapı bırakmadıklarını, sabırla işin takipçisi olduklarını belirtti. Atilla, ‘’Göçerlerin sorunu Ceylanpınar’ın kanayan bir yarasıydı. Yüz yıllık bu sorunda göçerler hep yokluk içerisinde yaşadı ve her türlü sosyal hayattan mahrum oldular. Göçerlerin bu sorununun çözümlenmesi beni çok mutlu etti‘’ ifadelerini kullandı.

Göçerlere bağlı 23 haneli ve 100 nüfuslu Sirte Mezrası’nda, Viranşehir Kaymakamlığı izni ile 1947 yılından beridir yaşadıklarını belirten 53 yaşındaki Mehmet Gülümser, ‘’Ailemize 1955 yılında dönemim TİGEM Müdürü Ferit Kayran tarafından devletin arazisi olduğu gerekçesiyle dava açıldı. Açılan dava sonucu arazimiz elimizden alındı’’ dedi.

Yıllardır yağmur suyu içtiklerini belirten Gülümser, hükümetin göçerlere vereceği 200 bin dekarlık arazi ile insanca yaşayacaklarını belirtti. Sirte Mezrası sakinleri tapuların verilmesi konusunda Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla’ya teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142