PYD oraya ilerliyor

.

PYD oraya ilerliyor
banner206

 TÜRKİYE’nin ’kırmızı çizgi’ olarak belirlediği Fırat Nehri’nin batısındaki Carablus’u ele geçirmek isteyen PYD’nin, sınıra 30 kilometre uzaklıkta Tişrin Kasabası’nda IŞİD ile çatıştığı bildirildi. Fırat’ın batısına sınır kesiminden direk geçmek yerine güneyden ilerleyen PYD, kritik noktadaki Mumbuç Kasabası’nı ele geçirerek Rakka ve Bab bölgesi ile ikmal bağlantısını keserek Carablus’a girmeyi hedefliyor.

 Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin hemen karşısında bulunan Suriye’nin Halep kentine bağlı Carabulus İlçesi, iç karışıklığın ardından 2012 yılında muhalif güçlerin eline, 2014 yılının ilk günlerinde ise IŞİD denetimine geçti. IŞİD denetimine geçmesinin ardından Türkiye, güvenlik gerekçesiyle Karkamış Sınır Kapısı’nı kapattı.

 Bu süreçte Fırat’ın doğusundaki PYD güçleri ise Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç ilçesinin karşısındaki bölgeleri kontrolüne aldı. Fırat’ın doğusunu kontrolü altına alan PYD, Kilis’in karşısındaki Afrin kantonu ile birleşmek için Carablus’u da ele geçirmek istedi. Fırat nehrini kırmızı çizgi olarak gören ve bu konuda tepkisini sık sık dile getiren Türkiye, birkaç kez Carablus’a geçmeye çalışan PYD’lileri müdahale ederek engelledi.

 

PYD GÜNEYDEN İLERLİYOR

Koalisyon ülkelerinin savaş uçaklarının zaman zaman bombardıman düzenlediği IŞİD’in kontrolündeki Carablus’u ele geçirmek isteyen PYD güçleri ise sınır kesiminden Fırat’ın batısına geçmek yerine güneyden ilerlemeye çalışıyor. Şu anda Carablus’a 30 kilometre uzaklıktaki IŞİD denetimindeki Suriye köylerinde çatışan PYD, ilerleyişini sürdürerek ilk olarak kritik nokta olarak kabul edilen Mumbuç Kasabası’nı ele geçirmeye çalışıyor. Halen çatışmaların sınıra 30 kilometre uzaklıktaki Tişrin Kasabası’nda sürdüğü bildirilirken, PYD güçlerinin Mumbuç ve ardından Carablus’a ulaşmasının ise zaman alacağı ifade ediliyor.

 

KRİTİK NOKTA, MUMBUÇ KASABASI

Türkiye sınırına 15 kilometre mesafedeki IŞİD denetimindeki Mumbuç Kasabası ise stratejik öneme sahip. Mumbuç Kasabası, Carablus’u hem IŞİD’in üssü konumundaki Rakka’ya, hem yine güçlü olduğu bir başka nokta olan Bab bölgesine, hem de güney doğusundaki Halep’e bağlıyor. PYD bu nedenle Mumbuç Kasabası’nı ele geçirerek daha rahat ilerlemeyi, hem de ikmal hattını keserek Carablus’a Rakka veya Bab bölgesinden takviye güç ve mühimmat gelmesini engellemeyi amaçlıyor.

 

CARABLUS’A ULAŞILMASI ZAMAN ALIR

Halen çatışmaların 30 kilometre uzaklıktaki köylerde sürmesi ve IŞİD’in şu anda ikmal yollarını elinde tutması nedeniyle PYD’nin Carablus’a ulaşmasının zaman alacağını gösteriyor. PYD kaynakları da halen Carablus’a yönelik kapsamlı bir saldırı yapılmadığını, önceliklerinin IŞİD’in ikmal yollarını kesmeye yönelik olduğunu kaydetti. İç kesimlerde yaşanan hareketliliğin ardından PYD’nin hedefindeki Carablus’a komşu olan Karkamış’ta ise güvenlik önlemleri artırıldı.

 

CARABLUS’A PYD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ İLERLİYOR

Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıktaki Tişrin Kasabasında, PYD öncülüğünde oluşturulan Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’e ile çatıştığı bildirildi. Muhalif grupların bazı noktalarda oluşturduğu ve yoğun olarak ’Fetih Ordusu’ adını kullandığı güç birliğine benzer bir oluşum PYD öncülüğünde ’Suriye Demokratik Güçleri’ adı altında kuruldu.

Bir süre önce kurulan ve PYD’nin komuta ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin omurgasını Ceyş El Suvar, Suvar Rakka, Burkan El Fırat, Şems El Suvar oluşturuyor. Yeni oluşuma çoğunluğu Kürt veya bölgedeki bazı Arap aşiretler de destek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142