Suruç'ta okullar tatil edildi

Suruç'ta okullar tatil edildi
banner206

 Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani ilçesinde IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında süren çatışmalar sırasında ateşlenen havan topları ve mermilerin Türkiye'ye gelmesinin ardından, Suruç'un sınır hattındaki 3 mahallesinde bulunan okullar tatil edildi. Şanlıurfa'nın Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, güvenlik nedeniyle sınır hattındaki Mürşitpınar, Çengelli ve Eğrice mahallelerindeki okulları tatil ettiklerini söyledi.

PYD kontrolündeki Kobani'yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 15 gün önce bu ilçeye ulaşmak için doğu ve batı bölgelerinden saldırı başlattı. IŞİD'in ele geçirmek için saldırdığı Kobani'ye ulaşmak için geçtiği güzergah üzerinde bulunan köylerde yaşayan Suriyeliler evlerini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye sığındı. Türkiye sınırına yakın noktalarda günlerdir süren çatışmaların ardından IŞİD militanları, dün öğle saatlerinde Kobani'ye iyice yaklaştı. IŞİD militanları iyice yaklaştığı Kobani ilçe merkezine dünden itibaren havan topları ile saldırırken, sınırı aşan mermiler ise sınır hattındaki bazı mahallelere düşmeye başladı. Bazı kişilerin hafif yaralandığı ve evlerin hasar gördüğü patlamaların ardından birçok kişi evlerini terk ederek güvenli gördüğü iç kesimlere giderken, TSK ise angajman kuralları kapsamında Suriye'ye karşılık verdi.

 

YENİ GÜNE SESSİZ BAŞLANDI

Gece aralıklarla devam eden Suruç ve sınır hattındaki mahallelerde yaşayanları tedirgin eden patlamalar, sabah saatlerinde yerini sessizliğe bıraktı. Dünden itibaren sık sık meydana gelen patlamalar ve sınırı aşan mermiler nedeniyle tedirginliğin hakim olduğu bölgede, sabah saatlerinden itibaren oluşan sessizlik sınır hattında yaşayanları sevindirdi.

Sabah saatlerinde sadece Kobani'de sadece 2 kez patlama sesi duyulurken, zaman zaman da silah sesleri geldi.

 

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Suruç Kaymakamlığı ise dün yaşanan patlamalar ve sınırı aşan mermiler nedeniyle riskli olarak belirlenen 3 mahalledeki okulların tatil edilmesini kararlaştırdı. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Suriye'ye geçiş yapmak isteyenlerin kullandığı Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın da bulunduğu Mürşitpınar ile sınır hattındaki Çengelli ve Eğrice mahallesinde bulunan okulların 2 gün süreyle tatil edildiğini söyledi.

 

DİRENİŞ NÖBETİNE MÜDAHALE

Öte yandan Suriye'den gelenlerin geçiş yaptığı Yumurtalık bölgesinde HDP'nin çağrısıyla toplanan ve direniş nöbeti adıyla sınır hattında bulunan 50 kişilik gruba dağılmaları yönündeki çağrıya olumsuz yanıt verilmesi üzerine güvenlik güçlerince müdahale edildi. Güvenlik güçlerinin biber gazı bombalarıyla yaptığı müdahale sonrası sınır hattında toplanan kalabalık dağılarak bölgeden uzaklaştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142