YPG'ye destek için Urfa'ya geliyorlar

YPG'ye destek için Urfa'ya geliyorlar
banner206
 Hakkari'de 100 kişiden oluşan bir grup, Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD'e karşı mücadele eden PKK'nın bu ülkedeki kolu YPG'ye destek amacıyla Şanlıurfa'nın Birecik ve Suruç ilçelerinde bugün düzenlenecek olan etkinliklere katılmak için dün gece yola çıktı. Aralarında Hakkari Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi'nin de bulunduğu 6 minibüsle giden grup, alkışlarla uğurlandı.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari il Örgütü,  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamyada Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYA-DER), STK Temsilcileri ve belediye meclis üyelerinin katıldığı basın açıklamasının ardından grup yola çıktı. Yapılan basın açıklamasında HDP Milletvekili Zozani, Kürtçe konuşma yaptı. Zazoni, Rojava ve Kobani halkının her zaman yanında olduklarını belirterek, herkese Kobaniye destek verilmesi çağrısında bulundu. Zozani şöyle konuştu:

"Türkiye'nin ve dünyanın birçok noktasında bulunan Kürtler sınıra akın ediyor. Bugün de Hakkari'de yüzlerce yurttaşımız Kobani'ye doğru yola çıkmıştır. Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD çeteleri günlerdir saldırılar düzenliyor. Ancak Suriye halkı, bugüne kadar bu çeteleri oraya sokmadı ve çeteler de amaçlarına ulaşamadı. Bugün Kürdistanın bir çok ilinde Kürt  halkı seslerini duyurmak  ve Suriye'deki Kürt kardeşlerine destek amaçlı Şanlıurfa'nın Suruç ve Birecik ilçelerine gidiyor. Kan bizim damrlarımızda kaldığı müddetce Suriye için mücadele edeceğiz. Annelerimiz dualarıyla, gençlerimiz mücadeleleriyle, zenginlerimiz maddi olarak, herkese ne düşüyorsa Suriye'deki Kürtler için ne gerekiyorsa yapmamız lazım. Bu yıl zekatlarınızı Suriye'deki Kürt kardeşlerimize verelim. Oranın halkı zor durumda. Herşeye ihtiyaçları vardır. Kimin elinde ne geliyorsa destek sunsun. Kimse evinde rahat oturmasın ve Suriye'deki çıplak çocukları unutmasın. Herkesin seferberlik ruhuyla yaklaşması gerekir. Suriye'deki mücadele Kürdistanın mücadalesidir. Eğer Kobani düşerse Kürdistanın diğer parçalarındaki Kürtlerin mücadeleleri de boşa gider.Eğer Kürtler Suriye'de başarılı olurlarsa Kürdistanın dört parçasında da özgür olurlar." A

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142