Çiftçi görevi Güngör'e bıraktı

Çiftçi görevi Güngör'e bıraktı
banner206

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nihat Çiftçi, yürüttüğü Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı koltuğunu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e devretti.

31 Mart seçimlerine kadar yürüttüğü Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile birlikte birde Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı'na seçilen  eski Başkan Nihat Çiftçi'nin başkanlık görevini yürüttüğü Birliğin İstanbul’da gerçekleştirilen toplantısında seçim yapıldı. Tarihi Kentler Birliği'nin yeni başkanı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör oldu.

Toplantıda yapılan seçimle Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı'na seçilen Maraş BŞB Başkanı Hayrettin Güngör teşekkürlerini iletirken, öte yandan 455 şehri temsil eden Tarihi Kentler Birliği'nde daha önce Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi başkanlık görevini yürütmüştü. 

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN HAYRETTİN GÜNGÖR KİMDİR?

1965 Kahramanmaraş Göksun doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden1987 yılında mezun oldu ve kamu yönetimi dalında yüksek lisans yaptı.

   Mali Müşavirlik yaptı ve T.Vakıflar Bankasında mali analist olarak çalıştı.

   1990 yılında Stajyer Kontrolör olarak girdiği İçişleri Bakanlığı’nda Kontrolör, Başkontrolör ve Kontrolörler Başkanı olarak görev yaptı.

   Bir dönem Devlet Muhasebe Standartları Kurulu (2006-2009) üyeliği de yaptı.

   2016-2017 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

   2008-2018 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

   9 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeliğine atandı.

   Kamu mali yönetim projesi ve yerel yönetimlerin yapılanması ile yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasını düzenleyen kanunun hazırlık çalışmalarında yer aldı ve Türkiye Belediyeler Birliği adına öneriler hazırladı. 64 ve 65. Hükümetler tarafından yürütülen belediyelerin sorunları ve öneriler çalışmasında aktif rol aldı ve Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri düzeyinde sunumlar yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi Uyum Komisyonunu (Yerel Yönetimler) çalışmalarında görev aldı.

   “İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi”, “İl Özel İdaresi Mevzuatı”, “Belediye Bütçeleri Nasıl İzlenir?”, “Belediyenin Organları Meclis, Encümen ve Başkan”, “Belediye Teşkilatı ve Personel İstihdamı”, “Belediyelerde Borçlanma ve İktisadi Girişimler” ve “Belediyelerin Genel Bütçe Payları: Analiz-Sorunlar-Öneriler” isimli yedi kitabı ve çeşitli dergilerde yönetim ve yerel yönetimler üzerine yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Ayrıca kurum ve kuruluşların düzenlediği ulusal düzeyde çok sayıda eğitim seminerlerine çağrılı konuşmacı olarak katıldı.

   Türkiye Belediyeler Birliğinin üye olduğu veya proje yürüttüğü uluslararası yerel yönetim örgütleri ve ülkelerin yurtdışında yapılan çok sayıda çalışma ve toplantılarına katıldı.

   24 Haziran Genel Seçimlerinde AK Parti’den Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı oldu.

   31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

   Evli ve eğitimci olan eşi Leyla hanımdan iki kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

URFASTAR

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 00:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277