Öcalan'dan HDP'ye sitem ve uyarı!

.

Öcalan'dan HDP'ye sitem ve uyarı!
banner206

 Sürecinin "buzdolabına kaldırıldığı" bu dönemde Öcalan'ın sürecin lehinde ya da aleyhinde sahada olup olmayacağı soruları dolaşırken Öcalan'dan HDP'ye sitem geldi.

1 Kasım seçimlerinin sonuçları zincirleme olarak birçok gelişmeyi tetikleyecek. Siyaset sahnesindeki kimi dinamikleri harekete geçirecek, bazı aktörlerin siyasi geleceğini belirleyecek. Bütün bunlardan daha önemlisi, çözüm sürecinin geleceğini çizecek.

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan Ankara kulislerinde HDP ve Öcalan hakkında konuşulanları yazdı. Yazıda, Çözüm sürecinin "buzdolabına kaldırıldığı" bu dönemde Öcalan'ın sürecin lehinde ya da aleyhinde sahada olup olmayacağı sorularına cevap aranırken Öcalan'dan HDP'ye sitem geldiği yer alıyor.

Çevikcan'ın yazısını dayandırdığı bir devlet yetkilisi, Öcalan'ın 7 Haziran sonrasında başlayan terör ortamı için hem Kandil hem de HDP'ye "Bunlar eline, yüzüne bulaştırdılar, süreci bozdular. Gelişmeler Cumhurbaşkanı'na değil bana karşı bir hamledir öncelikle. Onu perde yapıyorlar ama aslında benim altımı oymaya çalışıyorlar. Bunlar süreci bu noktaya getirdiler" dediği bilgisini aktarıyor.

 

İşte o yazının ilgili kısmı:

"KCK liderlerinden Murat Karayılan'ın "erken iktidar hastalığına yakalanma" diye tanımladığı kantonlaşma stratejisinin Türkiye sınırlarında uygulanması taktiği şimdilik akamete uğratılmış görünüyor. Bu arada, örgütün deneyimli olan asıl savaşçı elemanlarını Kuzey Suriye'ye, Amerikan desteği ile IŞİD'le mücadeleye kaydırdığı, bu nedenle eylemsizlik kararı verdiği ve Türkiye'yi boşalttığına dönük haberler devlet katında doğrulanmıyor.

 

GÜÇ KAYDIRMALARI VAR

Son bir yılda, Kuzey Irak kamplarında eğitim görüp Türkiye'ye dönen 800'e yakın PKK'lının teslim olduğu, büyük bölümünün şehirlerde milis tanımı altında silahlı yapılanmaları oluşturduğu, örgütün halk direnişi görüntüsünü vermek için bunları kullandığı kaydedilerek, içerdeki adamları bir yere çekmediği, Kuzey Suriye'ye Kuzey Irak'tan güç aktardığının altı çiziliyor.

 

HDP İÇİNDEKİ SESLER

Manzara böyleyken, Kürt hareketi içinden yükselen bazı sesler kaynayıp gidiyor. Leyla Zana gibi. Hareketin özgül ağırlığı olan sembol isimlerinden HDP Ağrı milletvekili Zana, geçtiğimiz günlerde çözüm sürecinin yeniden canlanması çağrısında bulunurken, tüm tarafların onay vereceği üçüncü bir gözün sürece dahil edilmesinin şart olduğunu söyledi.

 

BARAJI AŞMA İÇİN YAPILAN İŞBİRLİKLERİ SÜRECİ BİTİRDİ

HDP'nin kendi rekorunu kırarak 6.5 milyon oy aldığı 7 Haziran seçimlerinin ardından partide ılımlı diyebileceğimiz, çözüm sürecini ve İmralı'yı daha çok önemseyen kanadın barajı geçmek için kurulan işbirliklerinin sürece mal olduğuna dönük eleştirileri sıkça seslendirildiği biliniyor. Zana da bunlardan biriydi. Türkiyelileşme taahhüdü Kandil bariyerine çarpan HDP yönetimi açısından bu çifte baskının yarattığı kafa karışıklığını da nicedir izliyoruz.

 

ÖCALAN'DAN HDP'YE SİTEM

Etkili etkisiz bütün aktörlerin sürecin lehinde ya da aleyhinde sahada olduğu bu ortamda İmralı'nın nasıl konumlandığına-konumlandırıldığına gelince...

İmralı heyetiyle, HDP'lilerle ve ailesiyle irtibatı olmayan Öcalan'ın devlet heyetiyle teması sürüyor. Öcalan'ın, "Süreç başlar ve yeniden benim üzerimden ilerler" hazırlığı yaptığı bilgisi de geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Ancak bu bekleyişin uzun süreceği anlaşılıyor.

Bir devlet yetkilisi Öcalan'ın 7 Haziran sonrasında başlayan terör ortamı için hem Kandil hem de HDP'ye "Bunlar eline, yüzüne bulaştırdılar, süreci bozdular. Gelişmeler Cumhurbaşkanı'na değil bana karşı bir hamledir öncelikle. Onu perde yapıyorlar ama aslında benim altımı oymaya çalışıyorlar. Bunlar süreci bu noktaya getirdiler" dediği bilgisini aktarıyor.

 

İMRALI BEKLEYECEK

"Öcalan'ın şu noktada sonucu belirleyici bir rolü hâlâ var mı?" sorusuna devlet katından verilen yanıt ilginç. "Ağırlığı var ama böyle bir noktada ağırlığını test edecek şeyler yapmaktan kaçınması doğaldır. Boşa düşmemek için daha dengeli şeyler yapmaya çalışır."

Devlet Öcalan'ı şimdilik "öne sürmeyi" düşünmüyor. İmralı da biraz daha bekleyecek."

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142