Urfa için 12 proje hazırlandı

Urfa için 12 proje hazırlandı

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarını, yöresel mimari cephe özelliklerini, kullanılan yerel malzemeleri tespit ederek “Yöresel Mimari Projesini” hayat geçirmeye başladı.

Yöresel Mimari projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karabük (15 tip), Rize (15 tip), Amasya (15 tip), Trabzon (12 tip) ve Edirne (12 tip), Balıkesir (12 tip), Bursa (12 tip) illeri ve çevresinde yöresel mimari özelliklerini yansıtan konut projelerini tamamladı.

Bakanlık; yöresel mimariye uygun projelerinden en sonuncusunu Şanlıurfa da hayata geçirecek. Bakanlık, bu kapsamda Şanlıurfa ve çevresinde yöresel mimari özelliklere uygun 12 tip konut projesi hazırladı. Büyük aile yapısı dikkate alınarak inşa edilecek konutlarda; avlular geniş olacak. Oda ve eyvan sayıları arttırılacak.

Şanlıurfa da kaynağı geleneksel Ortadoğu mimarisine dayanan eyvanlar tercih edilecek. Çoğunlukla zemin katta yer alan iki tarafında da odalar yer alan eyvanlar sıcak yaz günlerinde oturulan, yemek yenilen, yatılan ve bazı gündelik işlerin yapıldığı yerler olarak biliniyor. Şanlıurfa da yapımına başlanılacak olan konutlarda bulunacak dikdörtgen planlı olan eyvanlar, hem yazlık ve hem kışlık olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142