Title of a News Article

Vali Ayhan adına arayanlara itibar etmeyin

Vali Ayhan adına arayanlara itibar etmeyin
banner206
banner279

Telefon dolandırıcılığında bir ilke daha imza atıldı. Nitelikli dolandırıcılık yapan şahıslar bu kez Şanlıurfa Valisi adına vatandaşları dolandırmaya çalışıyorlar.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın ismini vererek tekerlekli sandalye, okul yapımı, depremzedelere yardım toplanması gibi yalanlarla vatandaşları cep telefonlarıyla arayarak dolandırmak isteyenlerin bu tuzağı şok etkisi yarattı.

Yaşanan telefon dolandırıcılığı ile ilgili Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu herhangi bir yardımın kesinlikle toplanmadığı belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bugün Şanlıurfa’da sabit telefonlardan vatandaşlarımızı arayarak kendilerini İl Valisi Salih Ayhan ve Özel Kalem olarak tanıtan kişilerin, vatandaşları dolandırmaya yönelik girişimleri tespit edilmiştir.

Engellilere yönelik tekerlekli sandalye temin edilmesi, okul yaptırılması, depremzedelere yardım toplanması gibi konularda vatandaşlardan yardım, kredi kartları, hesap numaraları ve kart şifrelerinin istenildiği; arayanların etkili ve inandırıcı olmak amacıyla vatandaşlarımıza ait açık kaynak bilgilerini de belirtilerek ikna ettikleri ve hesaplarından para çekme girişimleri tespit edilmiştir.

Bu şekilde cereyan eden olaylarda maddi ve manevi mağduriyetlerin yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu tür aramalara asla itibar etmemeleri, bu tür bir olayla karşılaştıklarında kurumumuzu arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir.

Hiçbir makamın ve kamu kurumunun vali yada özel kalem olarak vatandaşlarımızdan para istemesi, engellilere yönelik tekerlekli sandalye temin edilmesi gibi konular söz konusu değildir.

Art niyetli kişilerin tespit edilmesi ya da vatandaşlarımızın telefon dolandırıcılığına maruz kalması halinde en yakın polis merkezlerine bilgi verilmesi veya 112 (155) ihbar hatlarına şikâyette bulunmaları, aynı zamanda kurumumuzu da bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.

Vali ve diğer mülki makamların iletişim kanallarını kullanarak vatandaştan hiçbir şekilde para talebinde bulunamayacağını saygıdeğer halkımıza bir kez daha hatırlatırız. Vatandaşlarımızın bu tür isteklere inanmamalarını, tanımadıkları kişilerden gelen telefonlara yanıt vermemelerini, hiç kimseyle banka şifrelerini ve kart numaralarını paylaşmamalarını önemle rica ederiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142