Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen ve ilk kez Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu Kültür Yolu Festivali bu yıl ilk olarak Urfa'da başladı.

Kırmızı Hemşerilerinin kurban bayramını kutladı Kırmızı Hemşerilerinin kurban bayramını kutladı

Birbirinden ünlü sanatçıların sahne aldığı festival kapsamında birbirinden farklı yediden yetmişe herkesi kapsayan etkinlikler düzenlendi. 

Etkinliğin Şanlıurfa'da yapılmasında emeği olan STK'lardan birisi olan Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği'nden ise bugün açıklama geldi. 

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Turizmci Ali Canbek, yönetim kurulu üyeleri Sezin Çalışkan, Ali Doni ve Taha Denek ile birlikte Harran Otelinde basın açıklaması yaptı. 

Festivalin Şanlıurfa'ya yakışır bir şekilde geçtiğini ifade eden Başkan Canbek şunları ifade etti;

"Değerli basın mensupları ve kıymetli meslektaşlarım. Biz Bugün burada Şanlıurfa Turizm Geliştirme Derneği olarak Şanlıurfa’mızın kültürel mirasını ve turizm potansiyelini tüm dünyaya tanıtan bu muhteşem festivali değerlendirmek için bulunuyoruz.

Bildiğiniz üzere şehrimiz son bir yılda deprem ve sel gibi moral bozucu, sosyal hayatımızı ve ekonomimizi etkileyen 2 büyük afet yaşadı. Sosyal ve ekonomik açıdan yeni yeni normale döndüğümüz bu günlerde bakanlığımızın düzenlemiş olduğu bu festival, şehrimizin sadece kültürel zenginliğini ortaya koymakla kalmayıp, aynı zamanda toplumumuzun bir araya gelmesine, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olup herkese büyük bir moral aşılamıştır.

Şanlıurfa’mızın güzelliklerini tüm dünyaya duyurmak için bu tür etkinliklerin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Gerçek şu ki bir şehrin kalkınması ve gelişmesi dışarıya ne kadar açık olduğuyla ilgilidir. Şanlıurfa, binlerce yıllık tarihi, zengin kültürel mirası ve eşsiz doğal güzellikleriyle medeniyetlerin beşiği olmuştur. Göbeklitepe’den balıklıgöl’e bu topraklar insanlık tarihinin en değerli miraslarını barındırmaktadır. 1 hafta boyunca 300’ü aşkın etkinlikle düzenlenen bu festival, sadece bu değerleri yaşatmakla kalmıyor, aynı zamanda onları gelecek nesillere aktarma görevinide üstleniyor. Ardında büyük bir ekip çalışması olan bu başarılı organizasyonları turizmciler olarak içtenlikle desteklediğimizi belirtmek isterim.

Bu vesileyle festivali düzenleyen başta Kültür ve Turizm bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve bakanlığımıza, Şanlıurfa valiliğimize, Büyükşehir belediyemize, organizasyonu büyük bir özveriyle yürüten İl Kültür Turizm Müdürümüz Aydın Aslan bey’e ve ekibine, festivali destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara turizm paydaşları adına şükranlarımı sunuyorum. Sanatçılarımızın ve kültürel etkinliklerin her biri, bu festivale renk ve anlam katmıştır. Onlara da ayrıca teşekkür ederim.

Şehrimizin her bir ferdinin bu tür festivalleri daha fazla benimsemesini ve gelecek yılarda da bu coşkunun ve birliğin devam etmesini temenni ediyorum.Teşekkür ederim."

URFASTAR