Şanlıurfa'da, AK Parti İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu'nun oğlu Muhammed Mücahit Delioğlu'nu (33) tabancayla ayağından yaralayıp kaçan ve yakalanıp gözaltına alınan Abdulselam Aslan ile Abdulkadir Aslan, tutuklandı.

Şanlıurfa'da AK Parti İl Başkanı'nın oğlunu yaralayan 2 şüpheli tutuklanırken, tutuklananlardan Abdulselam Aslan ifadesinde, Mücahid Delioğlu ile kişisel husumeti bulunduğunu iddia ederken, Aslan’ın babası ise oğlu için “Oğlum yalan beyanlarda bulunmuştur. Birilerinin oğluma akıl vererek bu şekilde ifade vermiş olduğunu düşünüyorum. Oğlumun yaraladığı şahsın babasının Şanlıurfa'da bir siyasi partinin il başkanı olduğundan dolayı bu tarz siyasi olaylara benim ve ailemin siyasi olaylara alet edilmek istemiyorum.” şeklinde ifade verdi.

MÜCAHİD DELİOĞLU'NU VURAN KİŞİNİN İFADESİ

Yaşanan olayda Abdulselam Aslan, emniyetteki sorgusunda, Delioğlu'nu, “işe yerleştirme” vaadini yerine getirmediği için vurduğunu ileri sürdü. Aslan ifadesinde şunları söyledi: "Bundan 25 gün önce Mücahid Delioğlu'na beni belediyede işe yerleştirmesi için 200 bin lira verdim. Ancak beni işe yerleştiremeyince paramı istedim. Beni oyalayıp azarladı. Ben de yeni bir araba almıştım onun geri kalan 190 bin lirasını bu parayla ödeyecektim. Olay günü su almak için kafeye girdim. Tesadüf eseri Mücahid Delioğlu'nu gördüm. Bu sırada telefonla konuşuyordu. Daha önceden tanımadığım bir Suriyeliden almış olduğum tabancayı çıkartıp onu korkutmak için yere ateş açtım. Sonra hızla olay yerinden kaçtık."

BABASININ İFADESİ ORTAYA ÇIKTI, OĞLUNU YALANLADI

Öte yandan Mücahid Delioğlu’na saldıran Abdulsamed A’nın babası M.A’nın emniyet müdürlüğünde verdiği ifadesi de ortaya çıktı. Oğlunun çalıştığı işyerinde haftalık bin 500 ile 2 bin lira haftalık aldığını söyleyen baba M.A., “Oğlum saf bir çocuktur ve oğluma avukat tutan şahıs tarafından yönlendirildiğini ve bu şahsın yönlendirmesi ile Muhammed Mücahid Delioğlu'nu yaraladığını düşünüyorum” dedi.

Erdoğan'dan Esad açıklaması! Her an olabilir... Erdoğan'dan Esad açıklaması! Her an olabilir...

"BU TARZ SİYASİ OLAYLARA ALET EDİLMEK İSTEMİYORUM"

“Çoğu zaman parası olmadığı için kendisine cebine 200-300 TL harçlık koymaktaydım” diyen baba, ifadesinde şunları söyledi: “Abdülselam'ın bir şahsı yaraladığını 02.09.2023 gecesi polislerin kapıma gelmesi ile öğrendim. Kimi yaraladığı hakkında bilgim yoktu. 03.09.2023 günü de yakalandığını öğrendim. Aile avukatımıza haber verdim ve ifadeye katılmasını istedim. Ancak aile avukatımız oğlumun başka bir özel avukat çağırdığını ve bu başka avukatın ifadeye girdiğini söyledi. Oğlumun özel avukat tutacak kadar parası yoktur. Ayrıca oğlum Haşimiye Meydanında halk eczanesi üstünde bulunan G.K. isimli iş yerinin atölyesinde haftalık maaş ile çalışmaktadır. Oğlum tahmini haftalık 1500-2000 TL ye çalıştığını bilmekteyim. Almış olduğu maaşından da herhangi bir yatırım yapamamakta ve aldığı para geçimine yetmektedir. Oğlumun kendine araba alacak kadar parası asla olmamıştır. Cebinde en fazla 300-400 TL parası olacak kadar para taşıdığına çok defa şahit oldum. Hatta ben çoğu zaman parası olmadığı için kendisine cebine 200-300 TL harçlık koymaktaydım. Bundan dolayı da oğlumun 200,000 TL para vererek araba alacak kadar parası asla olmamıştır. Ayrıca oğlumun hiç araç kullandığını veya aracı olduğunu, satın aldığını görmedim ve duymadım. Oğlumun hiç spor salonuna gidip spor yaptığını ne duydum ne de gördüm. Ancak özel avukatının ifade sonrasında yanına giderek oğlumun nasıl ifade verdiğini öğrenmek için ifadeye baktığımda oğlumun arabası olduğunu ve bu araçla kaçtığını, aracı aldığını ancak devrini yaptırmadığı şeklinde ifade verdiğini gördüm. Avukata oğlumun özel avukat tutacak parası yoktu seni kim ifadeye gönderdi diye sorduğumuzda ise bize D.E. tarafından yönlendirildiğini söyledi. Oğlum saf bir çocuktur ve oğluma avukat tutan şahıs tarafından yönlendirildiğini ve bu şahsın yönlendirmesi ile Muhammed Mücahid Delioğlu'nu yaraladığını düşünüyorum. Bunun karşılığında da avukat tutulduğunu düşünüyorum. Oğlum yalan beyanlarda bulunmuştur. Birilerinin oğluma akıl vererek bu şekilde ifade vermiş olduğunu düşünüyorum. Oğlumun yaraladığı şahsın babasının Şanlıurfa'da bir siyasi partinin il başkanı olduğundan dolayı bu tarz siyasi olaylara benim ve ailemin siyasi olaylara alet edilmek istemiyorum.”

CHP'Lİ VEKİL TANAL OLAYLARI ÇARPITTI

Şanlıurfa CHP Milletvekili Mahmut Tanal, olay yargı aşamasındayken failin babasının ifadesi de ortadayken olayı çarpıtarak paylaşımlarda bulundu. 'Şanlıurfa'da neler oluyor?' başlıklı yazısında Tanal şu ifadeleri kullandı: "AKP Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu’nun oğlunu silahla yaralayan şahıs, ifadesinde, “Delioğlu’na kendisini AKP’li Şanlıurfa Haliliye Belediyesi’nde işe sokması için 200 bin TL verdiğini” iddia ediyor. Bu iddia doğru mu? Çünkü Şanlıurfa’dan bizlere AKP’li şahısların ya da AKP’ye yakın kişilerin, belediyelerde işe yerleştirme karşılığı vatandaşlardan para topladığı yönünde çok sayıda iddia iletiliyordu. İlk defa böyle bir iddia, resmi kayıtlara geçmiş oldu. Şayet bu iddialar doğru ise soruşturmanın genişletilmesi gerekiyor. Rüşvet çarkı iddialarının üzerine gidilmesi lazım. İsmi geçen AKP’li belediyelerin, belediye yetkililerinin, AKP teşkilat mensuplarının, şahısların tamamı soruşturmaya dahil edilmelidir. Bu soruşturma, sadece bir yaralama olayı olarak değerlendirilip, üstü kapatılmamalıdır. Rüşvet suçu, takibi şikayete bağlı bir suç değildir. Cumhuriyet savcılarınca resen soruşturma başlatılarak araştırılması gerekiyor. Ciddi bir vakayla karşı karşıyayız. Bu durumun ertelenmesi ve geciktirilmesi söz konusu dahi olamaz. Eğer organize suç ortada yoksa, bireysel vaatlerde bulunmak mümkün değildir. Soruşturmanın kapsamı genişletilmeli, hatta belediye başkanları açığa alınmalıdır. Siyasi nüfuzunu kullanan kim varsa soruşturmanın içine dahil edilmelidir. Bu iddialar kapsamında AKP Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu’nun oğlu Muhammed Mücahit Delioğlu hakkında da soruşturma başlatılması, hukuki bir zorunluluktur."

HALİLİYE BELEDİYE BAŞKANI CANPOLAT TANAL'A TEPKİ GÖSTERDİ

CHP'li Tanal'ın ifadelerine tepki gösteren Şanlıurfa’nın Haliliye İlçe Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, "Konu yargıya intikal etmişken, sözüm ona sözde siyasetçi (örnek insan) kimliğinde dolaşan, ancak ne sosyal medya hesabında ne de başka bir yerde, geçmiş olsun bile dilemeden fitne, fesat, iftiracılık mesleklerine bir yenisini; saptırmacılığı da ekleyerek, konu adli mecralardayken ve tahkikat devam ederken, ilgili tutuklunun babasının ifadeleri apaçık ortada iken, asıl konuyu saptırmak adına, Haliliye Belediyemizin ismini sosyal medyada zikrederek, belki siyasi ve rant devşiririm felsefesini esefle kınıyoruz” ifadelerini paylaştı.

“ALGISAL İŞLER İLE ALAKALI HUKUK MÜCADELESİ VERECEĞİZ"

“Siyaset bu değildir” diyen Canpolat, şöyle devam etti: “Allah’ın izniyle hem bizler hem de vatandaşlarımız gerek sandıkta gerek yargı önünde bunun hesabını sizlerden soracaktır. Haliliye Belediyemizin ismini yıpratmaya yönelik yapılan ve yapılacak her türlü algısal işler ile alakalı hukuk mücadelesi vereceğimizi ve konuyu takip edeceğimizi ifade eder, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”