Dicle Elektrik, kaçak elektrik kullanımında yeni bir girişimi daha engelledi. Kaçak elektrik kullanımı ile mücadelede saha ekiplerinin yanı sıra teknolojiden de faydalanan şirket, faaliyet gösterdiği 6 ilde bu alanda önemli başarılara imza atıyor. Geçtiğimiz ay kaçak olduğu tespit edilen 13 trafonun tamamına el koyan Dicle Elektrik saha ekipleri, aynı bölgede bu kez kamyonet ve traktör kasalarına yerleştirilen mobil trafolar yanı sıra direklere kaçak olarak yerleştirilmiş trafolar tespit etti. Diyarbakır kırsalında Jandarma kontrolünde bölgeye giden ekipler sahaya yayılmış olarak buldukları trafoları toplama esnasında bölgede yaşayan vatandaşlar saha ekipleri ve jandarmaya saldırdı.

Kaçak kullanımla mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas yaptığı açıklamada “Amacımız milli kaynaklarımızı koruyarak kesintisiz, kayıpsız ve kaliteli bir şekilde sorumluluk bölgemize elektrik ulaştırmak. Bu kapsamda kullandığı elektriğin bedelini zamanında ödeyen abonelerin haklarını korumak adına kaçak kullanımla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu düzenlemeleri kapsamında çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, milli kaynaklar içinde büyük önem taşıyan elektriğin kayıpsız ve kaliteli olarak ulaştırılmasında saha ekipleri ve teknolojik yatırımları ile başarılı faaliyetler gerçekleştirirken kayıt dışı elektrik kullanımı tespit çalışmalarıyla da önemli çalışmalara imza atıyor. Geçtiğimiz ay Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde tespit edilen 13 kaçak trafo ile milyonlarca liralık elektrik hırsızlığının önüne geçen ekipler, bu kez aynı bölgede mobil olarak tarlalara konumlandırılmış kaçak trafolar tespit etti. Bazıları ise elektrik direklerine çıkarılmış değerleri toplam yüzbinlerce lirayı bulan trafolara el koymak için Jandarma kontrolünde bölgeye gitti.

Jandarma ve saha ekiplerini taşladılar

Jandarma, Dicle Elektrik saha ekiplerine kaçak trafo bulma ve el koyma işlemlerinde yoğun güvenlik tedbirleriyle eşlik etti. Ancak bu sırada, kaçak trafo sahipleri ve bazı bölge sakinleri jandarma ve Dicle Elektrik ekiplerine taşlı saldırı düzenledi. Geniş bir araziye yayılmış olarak traktör ve kamyonet kasalarının yanında elektrik direklerinin üzerine konumlandırılan kaçak trafolar ekiplerin yoğun çalışmaları ile toplandı. Yaşanan olaylar hafif insansız hava araçları tarafından kaydedildi.

“Her bir trafo 200 bin TL değerinde”

Tespit edilen kaçak trafolara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas yaptığı açıklamada, “Elektrikte kaçak kullanımın önüne geçmek ve aboneliği bulunmayan vatandaşlarımızı kayıt altına almak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bir yandan elektrik dağıtım şirketleri arasındaki ilk Ar-Ge merkezimizde kayıt dışı tüketimle mücadelede teknoloji tabanlı çalışmalara imza atarken diğer taraftan kaçak elektrik kullanımında direnen vatandaşların adeta karşı Ar-Ge çalışmalarına şahit oluyoruz. Abone olarak elektrik kullanımını kayıt altına almak istemeyen vatandaşlar elektrik bedellerini ödememek için sağladığımız birçok teşvik programına rağmen değeri 200 bin TL olan trafolar alarak kaçak kullanıma yöneliyorlar. Amacımız milli kaynaklarımızı koruyarak kesintisiz, kayıpsız ve kaliteli bir şekilde sorumluluk bölgemize elektrik ulaştırmak.

Gözü gibi baktığı fıstık ağaçları yerinden söküldü Gözü gibi baktığı fıstık ağaçları yerinden söküldü

Bu kapsamda kullandığı elektriğin bedelini zamanında ödeyen abonelerin haklarını korumak adına kaçak kullanımla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde ne olmuştu?

Dicle Elektrik saha ekipleri, Çınar ilçesi kırsal Yaprakbaşı ve Düzova mahallelerine jandarma ekiplerinin sağladığı güvenlik desteğiyle 3 megavolt amper (MVA) gücündeki toplam 13 kaçak trafoya el koymuştu. Kaçak trafolarla aylık yaklaşık 4 milyon Türk Lirası, sezonluk ise 16 milyon Türk Lirası değerindeki kaçak kullanımın önüne geçilmişti. El konulan trafolar 20-25 bin nüfuslu bir ilçenin enerji ihtiyacının rahatlıkla karşılanabilecek düzeydeydi.