Title of a News Article

Aydilek, Urfa Çalışma Grubu'nun konuğu oldu

Aydilek, Urfa Çalışma Grubu'nun konuğu oldu
banner206

Şanlıurfa'da, Urfa Çalışma Grubu’nun bu hafta ki konuğu, Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Stanford Üniversitesi tarafından temel ve ciddi uluslararası bilimsel ölçütler kullanılarak hazırlanan, dünyada ilk yüzde 2'lik dilime giren bilim insanı Doç.Dr. İbrahim Berkan Aydilek oldu.

Dünyanın en etkili bilim adamları listesinde yer alan Aydilek ile yapılan sohbette kent ile ilgili yapılması gereken fikirler ve öneriler tartışıldı.

Urfa Çalışma Grubu ile Berkan Aydilek arasında yaşanan fikir alışverişinde Urfa ile ilgili olarak çözüm odaklı başlıca sorular yanıt buldu. Şanlıurfa ilinin her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji alanında da etkin bir yere sahip olması açısından;

1. Sahip olduğumuz genç nüfusun gereği olarak, Urfa için toplumda gelişme sağlanabilmesi için biçilen rolümüzün tarım ve ayakkabı fabrikası işçiliği yerine Bilgisayar Yazılımcılığının olması gerekmektedir.

2. Ekonomik açıdan Urfa’nın yeni fıstığının Bilgisayar Yazılımcılığı olması tartışmaya açılmalıdır.

3. Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenen “Ecole-42” Yazılım Okulları, İstanbul ve Kocaeli’nde açılan ve sayıları her geçen gün artmakta olan “Yazılım Anadolu Liseleri”nin Urfa’da da acilen açılması elzemdir.

4. İnternete erişimi olmayan gençlerimizin çalışmalarına olanak sağlaması açısından Resmi kurumlarımız tarafından ücretsiz wi-fi alanları oluşturulmalıdır. Bu konu geçmişten bu yana sosyal devlet ve hayır hizmetleri kapsamında yer alan han, hamam, çeşme, köprü gibi toplumsal kullanım alanı olarak algılanmalıdır.

Verimli bir toplantının yaşandığı buluşma sonrası Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Berkan Aydilek'e katılımlarından dolayı teşekkür edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195