Bağlı, Sezgin'in hayatını anlattı

Bağlı, Sezgin'in hayatını anlattı
banner206
banner279

Karatay Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim görevlisi Prof. Dr. Mazhar Bağlı tarafından gençlerde aidiyet duygusu oluşturmak ve geleceğe daha iyi hazırlamak için İslam Bilimi ve Tarihi alanlarında dünyaca ün yapmış olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları anlatıldı.

Şanlıurfa TES-İŞ Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirilen seminere çok sayıda öğrenci katıldı. 2018 yılında yaşamını yitiren Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarını ve sağladığı katkılarının anlatıldı.

Geleceğin teminatı olan gençlerin yarınlara daha iyi hazırlanması ve geçmişten ders çıkarılmasının önemine değinen Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yapmış olduğu çalışmalar bizlere ışık göstermiştir. İslam ile Bilimin aslında bir birini tamamladığını anlatmıştır.” Diye konuştu.

Sosyolojik anlamda örneklemeler yaparak İslam’ın dünyanın kurtarıcısı olduğunu belirten Prof. Dr. Bağlı, “Dünyamızın ihtiyacı olan şey adalet ve hukuktur. Bununda en iyi işlendiği ve tüm dünyaya yayıldığı yer İslam medeniyetidir. Prof. Dr. Sezgin hocamızda bunu hayatı boyunca kendine bir hayat felsefesi olarak anlatmıştır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir?

Bitlis'te 24 Ekim 1924'te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum'da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943'te İstanbul'a geldi.

Sezgin, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

"Buhari'nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954'te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari'nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2022, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142