'Kendini tanımayan gerçek eğitim almış olamaz'

Emine Erdoğan, "Kendini bilmeyen, tanımayan, nereden gelip, nereye gittiği üzerinde düşünmeyen bir insan, ne kadar okursa okusun, gerçek eğitim almış olamaz" dedi.

'Kendini tanımayan gerçek eğitim almış olamaz'
banner206
banner279
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İhlas Eğitim Kurumları tarafından "Benim Bir Rüyam Var" temasıyla düzenlenen TEDxIhlasCollegeED Konferansı'nın açılışına katıldı. Komedyen Ercan Akışık'ın gösterisini izleyen Erdoğan, eğitime katkı sağlamak için dünya turu yapan 2 İngiliz arkadaşın anılarını dinledi.

Konferansta konuşan Emine Erdoğan, dünyanın hızla değiştiğini ve eğitimin her geçen gün önemli, hayati bir mesele haline geldiğini söyledi.

Türkiye'de yeni bir ufuk, vizyon çizmek isteniyorsa eğitimin çok yönlü ele alınması gerektiğini belirten Erdoğan, dünyadaki ve Türkiye'deki değişimin görmezden gelinemeyeceğini dile getirdi.

Farklı bilgi kaynaklarının ortaya çıktığı günümüzde tek sesli bir eğitim sistemi olamayacağını vurgulayan Erdoğan, bilgi teknolojilerini kullanabilen, sorgulayan, merak eden gençler yetiştirmenin zorunluluğuna işaret etti.

Erdoğan, tekrarcı yöntemlerden uzaklaşan, Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olacak gençler istediklerini ve son yıllarda Türkiye'de eğitimde atılan adımların, bu hedefi yakalamaya destek olacağını bildirdi.

Emine Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Eğitim kültürümüzde, medeniyetimizde asla ekonomik bir faaliyet değildir. Eğitim, ileride iş sahibi olmak, para kazanmak için kullanılan bir araç değildir. Aslında Yunus Emre, 'İlim kendini bilmektir" dizesiyle eğitim ve ilim anlayışımızı çok güzel ifade etmiştir. Kendini bilmeyen, tanımayan, nereden gelip, nereye gittiği üzerinde düşünmeyen bir insan ne kadar okursa okusun, diploma alsın, gerçek eğitim almış olamaz.

Çocuklarımızı medeniyetimizin temel kaynaklarıyla tanıştırmak zorundayız. Geçmişi bilmeyenin, geleceği inşa edemeyeceğini onlara öğretmeliyiz. Onları, milli manevi değerlere bağlı olarak yetiştirmeliyiz."
Erdoğan, hedefin diplomalı değil, hayırlı insanlar yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Çok beğendim

Emine Erdoğan, konferans çıkışında bir gazetecinin komedyen Ercan Akışık'ın yaptığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan taklidini beğenip beğenmediğinin sorması üzerine, "Çok beğendim. Başarılı buldum. Sanıyorum ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Tebrik ediyorum. Devamını diliyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142