350 liralık masraf size 20 bine mal olabilir!

350 liralık masraf size 20 bine mal olabilir!
banner206

Arabası olan milyonlarca kişi için geçerli. 350 lirayı gözden çıkarmazsanız 20 bin lira ödemek durumunda kalabilirsiniz. Havalar ısındı, klima kullanımları da buna bağlı olarak ciddi şekilde artıyor. Aracı olan vatandaşlar için çok önemli uyarı yapıldı.

Önemsemediğiniz takdirde karşınıza çıkan sorun, cebinizi fazlasıyla zorlayabilir. Klimalar da motorlar gibi yıllık bakıma ihtiyaç duyuyor. 350 lira gibi bir klima bakım masrafından kaçıldığı zaman, ileride daha yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşılmasına neden oluyor. Ödenecek ücretler 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede yükseldiği şu günlerde klima kullanımı da doğru orantılı olarak arttı. Kış boyu genel olarak kullanım dışı kalan klimalar, yaz girişinde bakım ihtiyacı oluşturdu. Konu hakkında bilirkişiler ise vatandaşları, bakım konusunda net bir dille uyarıyor. Klimaların aynı motorlar gibi yıllık bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten oto klima ustaları, küçük masraflardan kaçıldığı takdirde yüksek maliyetli arızaların yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

“KLİMA BAKIMI, MOTOR BAKIMI GİBİ HER YIL PERİYODİK OLARAK YAPILMALIDIR”

Eskişehir’de sanayici olan Ali Curu, araçlarda bulunan klimaların sağlıklı çalışması için motor bakımı gibi periyodik olarak kontrol edilmesini, yağ ve gaz değişiminin yapılması gerektiğini belirtti. Klimalarda gazın ve yağın bir arada yenilendiğini böylelikle sağlıklı çalışmanın sağlandığını belirten Curu, “Klima gazı yaz aylarında araç içini soğutmak için ihtiyaç duyulan bir sistem. Yaz aylarında sıcaklığı ufak ufak hissettirmeye başladığı için yoğunluğumuz da başladı. Randevular bayağı bayağı sıkışmak üzere şu an, talep yoğunluğu ve ilgi var. Klimalı araçlarda, klima bakımının aynı motor yağı değişim bakım mantığıyla yani yılda bir periyodik olarak kontrol edilip incelenmesi ve değişmesi gerekli oluyor. Sistemin sağlığı için, klima gazının içinde klima yağı oluyor. Sistemin ve motorun yağlanması için gazla beraber yağ takviyesi değişimi de yapılıyor. Bunun klima sisteminin içindeki eski yağı gazla beraber alıp yeni yağı gazla beraber takviyesini yapıyoruz” dedi.

BAKIM MASRAFINDAN KAÇMAK, YÜKSEK MALİYETLİ ARIZALARA NEDEN OLABİLİR”

Bakım maliyetlerinden kaçan vatandaşları daha büyük masraflı arızaların beklediğini söyleyen Ali Curu, araç modeline göre arıza masraflarının 20 bin liraya kadar çıkabildiğini belirtti. Yüksek maliyetli arızalardan kaçınmak için düzenli bakımı öneren Curu, şu ifadeleri kullandı:

“Yağsız kalan sistemlerde kompresör arızası, klima yağı radyatörü tıkanıklığı gibi arızalar oluşabiliyor. O yüzden yılda bir klima gazının yetkili servislerde değiştirilmesini öneriyoruz. Klima sisteminin yılda bir değişmediğini var sayarsak sistem kompresörü arıza yapabilir, soğutmamaya yol açabilir, pislikten dolayı klima radyatörü tıkanabilir bu da soğutmamaya yol açabilir. Sistem her hâlükârda arıza yapmaya müsait pozisyon almış oluyor. Kaynak vatan

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142