Title of a News Article

Altun, Cumhurbaşkanı ve Bakanlara mektup yazdı

Altun, Cumhurbaşkanı ve Bakanlara mektup yazdı
banner206
banner279

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlara gönderdiği mektupta, Bağ-Kur ve SGK primlerinin yeni yılda arttırılmaması talebinde bulundu.

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, Bağ-Kur ve SGK primleri için Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlara mektup yazdı. Mektubunda primlerin arttırılmaması talebinde bulunan Altun, “Yani primler arttırılsa bile yüzde 15’i geçmemeli yoksa kaçak çalışma teşvik edilmiş olur” uyarısında bulundu.

ALTUN: PRİMLER ARTARSA KAÇAK ÇALIŞMA TEŞVİK EDİLECEK  

Altun, konuyla ilgili Urfastar'a yaptığı açıklamada, Bağ-Kur ve SGK primlerinin her senenin sonunda asgari ücretin arttığı yüzdelik oranda arttırıldığına dikkat çekerek, “Yani asgari ücret bu yıl yüzde 50 arttırıldı. Bu demektir ki: Bağ-Kur ve SGK primleri de yüzde 50 oranında arttırılacak. Şuan için Bağ-Kur ve SGK primlerini asgari 1100 lira olarak ele alırsak bu primlere her ay 550 lira prim zammı gelecek. Bu bütün esnaflarımızı ilgilendiren bir konu. Bu primlere 550 lira zam geldiği zaman en az aylık prim ödemeleri 1600, 1700 lira olacak hatta 2000, 2500 lirayı bulacak primler de var. Zaten ekonomik sıkıntıdan dolayı mevcut 1100 lirayı yatıramayan esnaf yarın 1600, 1700 lirayı nasıl yatıracak? SGK bu rakamı nasıl tahsil edecek, zaten şuanda tahsil oranı yüzde 10, esnafın yüzde 90’ı bu primleri yatıramıyor. Bu primlere gecikme cezası, faiz de binerse esnafımız bu durumun altından nasıl kalkacak? Eğer primler yüzde 50 oranında arttırılırsa prim yatıran yüzde 10’luk esnafımız da Maliye’ye terk vermek zorunda kalacak. Maliye’ye terk verince gidip devlete ‘Ben işsizim bana Yeşil Kart ver’ diyecek ve orada kaçak çalışacak. Bir başka deyişle kaçak çalışma teşvik edilecek” dedi.

“PRİMLER MEVCUT HALİYLE DEVAM ETSİN”

Başkan Altun, bu konuyla ilgili dilekçelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve diğer bakanlıklara gönderdiklerini vurgulayarak, “Üyelerimizin adına şu talepte bulunduk: ‘İçinde bulunduğumuz ekonomik durum da göz önüne alınarak önümüzdeki yıl bütün esnaflarımızın SGK ve Bağ-Kur primleri arttırılmasın, mevcut haliyle devam etsin. Yok, eğer mutlaka primler arttırılacaksa devletimizin de bulunduğu durum göz önüne alınarak yüzde 15 oranında arttırılsın.’ Bütün üyelerimizin adına bu çağrıda bulunuyoruz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Bakanlarımızdan talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABER: UĞUR BUDAK 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142