Emekli öğretmenler dört gözle yasanın çıkmasını bekliyor!

Emekli öğretmenler dört gözle yasanın çıkmasını bekliyor!
banner206

Milyonlarca memurun gelirlerinde artış sağlayacak 3600 ek göstergede geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenlemenin mayıs-haziran gibi tamamlanacağını söylemişti. 3600 ek gösterge ile emekli öğretmenlerin de maaşlarında artış olacak. 411 bin emekli öğretmeninin geliri 884 lira artacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022'nin ilk altı ayında Meclis'e intikal ettirileceğini belirterek "Yılın sonuna kalmadan da biteceğini düşünüyorum" açıklamasında bulunmuştu. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; düzenleme yasalaştığı zaman, emekli öğretmenlerin maaşlarında da 900 liraya yakın artış olacak.

TAZMİNATLARDA DA ARTIŞ OLACAK

TBMM'deki görüşmeler sırasında düzenleme ile ilgili bilgi veren Komisyon Başkanı AK Partili Emrullah İşler; şu anda mevcut sistemde 75 bin 669 uzman öğretmen bulunduğunu, bu durumda olanların aldığı tazminatın 339 lira olduğunu hatırlattı. Kanun çıktıktan sonra bu rakamın aylık 1.017 liraya yükseleceğini belirten İşler "Emeklilerin konusu daha farklı bir konu. Şu anda birinci derecede öğretmen emekli sayısı 411 bin 118. Yasa yürürlüğe girdiğinde bunlar da 3600 ek göstergeden yararlanacak ve bunların maaşında 884 liralık artış olacak" dedi.

OTOMATİK İNTİBAK İLE DİĞER EMEKLİLER DE YARARLANACAK

Komisyonda, Sosyal Güvenlik Kurulu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün de emekli öğretmenlerin maaş artışlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Ertüzün, personel kanunlarında yapılan düzenlemelerin aylıklarda bir artışa yol açması durumunda, "Otomatik intibak" düzenlemesiyle diğer emeklilerin de bu artıştan faydalanacağını söyledi. Ertüzün, personel vefat etmişse geride kalan dul ve yetiminin de derece itibarıyla aynı hakları aldığını kaydetti.

BAKAN BİLGİN: EN GEÇ MAYIS-HAZİRAN AYINDA TAMAMLANIR

Bakan Vedat Bilgin, çalışanların emekliliklerinde büyük bir ücret kaybı yaşadığını ve çalışan ile emekli arasındaki ücret kaybının çok yüksek olduğunu söyleyerek "3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme. Bu çalışmayı biz Bakanlık içerisinde tamamladık. Tahmin ederim süreçler en geç mayıs-haziran ayında tamamlanır, biz de Meclis'imize intikal ettiririz. Ama bu yıl içerisinde bitecek" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142