Title of a News Article

FED merakla beklenen faiz oranını açıkladı

FED merakla beklenen faiz oranını açıkladı
banner206

FED, piyasaların merakla beklediği kararı açıkladı. Oy birliği ile alınan karara göre, politika faizi 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkarıldı. Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının oy birliğiyle alındığı aktarıldı. Son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte son aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı aktarıldı.

"ENFLASYON YÜKSEK KALMAYA DEVAM EDİYOR"

Açıklamada, "Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizliklerini, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor." ifadesi kullanıldı. Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu yinelenen açıklamada, savaş ve ilgili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yarattığı ve küresel ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğu kaydedildi.

BİLONÇO PLANLANDIĞI GİBİ DARALTILMAYA DEVAM EDECEK

Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu vurgulanarak, maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyonun hedeflendiği bildirildi. Fed'in açıklamasında, söz konusu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların uygun olacağının tahmin edildiği belirtildi.Bankanın bilançosunu planlandığı gibi küçültmeye devam edeceğine de değinilen açıklamada, enflasyonun yüzde 2 hedefine çekilmesinde kararlı olduğu aktarıldı. Açıklamada, para politikasının uygun duruşu değerlendirilirken ekonomik görünüme yönelik bilgilerin etkilerinin izlenmeye devam edileceği, hedeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikası duruşunun uygun şekilde ayarlanmaya hazır olunacağı kaydedildi.

BEKLENTİLER 75 BAZ PUAN ARTIRILMASIYDI

Ekonomistler, Fed'in bugün yüzde 75 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı tahmin ediyordu. Yatırımcılar, yüzde 25 ihtimalle 100 baz puanlık faiz artışı yapılabileceğini belirtiyordu.Son Dakika: FED, politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

1994'TEN BERİ EN GÜÇLÜ FAİZ ARTIRIMINA GİDİLMİŞTİ

ABD'de enflasyon haziranda yüzde 9'u aşarak 41 yılın zirvesine çıkmıştı Fed, Kovid-19 salgınının ardından hızlı ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021'in son çeyreğinde para politikası tonunu değiştirmeye başlamıştı.Banka, mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı. Fed, mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirmişti.Banka haziran toplantısında ise 75 baz puanla 1994'ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitmişti. Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin'de Kovid-19 salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin tedarik zincirindeki sıkıntıları artırmasıyla yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed'in üzerindeki baskıyı daha da artırmıştı.ABD'de enflasyon haziranda yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

PİYASALARDA SON DURUM

FED'in faiz artımı kararının ardından dolar/TL paritesi 17,90 civarında seyrediyor. Euro 18,16 olarak piyasada fiyatlanırken altının gram fiyatı ise 991 liradan satılıyor. Bitcoin ise 22 bin doların üzerinde seyrediyor. Haberler.com 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2022, 00:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142