Title of a News Article

HİB turizm paydaşları Urfa’da bir araya geldi

HİB turizm paydaşları Urfa’da bir araya geldi
banner206
banner279

Hizmet İhracatçıları Birliği ( HİB) ve Şanlıurfa Valiliği tarafından organize edilen toplantıda HİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren kurum, kuruluş, STK ve Özel İşletmelerin temsilcileri bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Turizm, sağlık, bilişim, taşımacılık gibi bir çok sektörde Türkiye’nin değerlerini yabancı ülkelere tanıtmak, Türkiye’de bu alanlarda ihracat sağlamak ve yurt dışından bu alanlarda yüksek harcama yapacak daha çok nitelikli turist ülkeye getirmek için çalışmalar yürüten Ticaret Bakanlığına bağlık Türkiye İhracatçılar Birliği ( TİM) ne bağlı Hizmet İhracatçıları Birliği seçimlerin ardından ilk toplantısını Şanlıurfa’da gerçekleştirdi.

Özel bir otelde düzenlenen toplantıya Vali Salih Ayhan, THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Büyükşehir Belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, HİB Yönetim kurulu Üyeleri, İl Kültür ve turizm Müdürü Aydın Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi kurt, ŞURO Başkanı Dr. Merve Ofluoğlu, Akademisyenler Şanlıurfa’da turizm sektöründe faaliyet gösteren sektör temsilcileri katıldı.

Bolat: Şanlıurfa’nın ihracata yönelik bir çok değeri var

Toplantının açılış Konuşmasını yapan THY ve aynı zamanda HİB Yönetim kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat HİB’in amaç ve faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi vererek; Medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemizde 12 bin yıllık Göbeklitepe’ye ev sahipliği yapan Peygamberler şehri Şanlıurfa7da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm katılımcıları Türk Hava yolları ve Hizmet İhracatçıları Birliği adına saygıyla selamlıyorum. Bizler kurumlar olarak Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı uluslararası arenada tanıtmak için büyük organizasyonlar ve faaliyetler yapıyoruz. Bu tanıtımları en üst seviyeye çıkartmak ve Ülkemize, Şanlıurfa’ya daha çok misafir çekmek, buradan yurt dışına hizmet ihraç etmek için siz sektör temsilcileri ile bir arayla geldik. Şanlıurfa’nın ihracata yönelik bir çok tarihi ve kültürel değeri var. ” diyerek bu konudaki düşüncelerini dile getirdi.

Beyazgül: deprem ve sel felaketi turizmi kötü etkiledi

Büyükşehir Belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın turizm potansiyeline dikkat çekerek; Bilindiği üzer Şanlıurfa 2023 İslam Dünyası turizm Başkenti seçildi. İlgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte bir çok etkinlik tasarlamıştık ama deprem ve sel felaketi nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. İnşallah bunları en kısa sürede hayata geçireceğiz. Ama bütün bunlara rağmen Urfa komşularına göre daha fazla misafir ağırlamaktadır. Bundan sonra kaldığımız yerden daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” diyerek Urfa’nın yüksek turizm değerlerine sahip olduğunu vurguladı.

Ayhan: ertelenen etkinlikler hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek

Vali Salih Ayhan ise yaptığı konuşmada Urfa turizm potansiyelini konuşmak ve bu değeri işleyerek Urfa’nın hak ettiği noktaya taşınması için bir araya geldiklerini belirterek: Türkiye’nin ihracatında söz sahibi değerleri burada ağırlamak, onların tecrübelerinden faydalanmak çok kıymetli. Bilindiği üzere İslam dünyası turizm Başkenti etkinlikleri deprem ve sel felaketi ve ardından da seçimler dolayısı ile gerçekleştirilemedi. Ama bu etkinlikler ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile belki de her hafta bir tane olacak şekilde hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Urfa’da turizm sektörünün toparlanmasını sağlayacak , Özel sektörün yatırım yapmasını sağlayacak her türlü altyapı çalışmalarını yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu devlet olarak bizim görevimiz” diyerek yapılacak çalışmalara destek olacaklarını belirtti.

THY’den Urfa- Antalya seferleri müjdesi.

Açılış konuşmalarını ardından söz alan sektör temsilcileri Urfa’ya uçak seferlerinin arttırılmanı ve özellikle K.K.T.C.- Urfa, Antalya- Urfa uçak seferleri için yeni hatların açılmasını talep ederken THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat katılımcılara SUN Ekpres ile görüştüğünü ve Antalya- Urfa hattının açılacağının müjdesini verdi. Sektör temsilcileri ayrıca THY yetkilileri ile görüşerek Almanya- Urfa seferlerinin hayata geçirilmesi ve İzmir seferlerinin arttırılması için çalışmalar yapmalarını istediler. Yetkililer de bu konuya sıcak baktıklarını ve çalışmaya yürüteceklerini dile getirdiler.

Yaklaşık iki saat süren toplantı çeşitli konularda fikir alışverişinin ardından sona erdi. Gapgundemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142