Title of a News Article

ÖTV indirimi sonrası ikinci el piyasasında son durum?

ÖTV indirimi sonrası ikinci el piyasasında son durum?
banner206

Otomobiller için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında yapılan değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bazı otomobil fiyatları düştü. Ayrıca elektrikli otomobillerin ÖTV diliminde değişiklik yapılırken, matraha bağlı olarak maksimum yüzde 16'lık bir indirim imkanı doğdu.

Birçok otomobil ÖTV alt dilimine dahil olurken, fiyatlarda 50-60 bin lira arasında düşüşler gerçekleşti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Garaj Avrasya Yöneticisi Halit Yallagöz, sıfır otomobil satışlarında artış yaşanacağını kaydetti.

"B VE C SEGMENTLERİNDE BAZI ARAÇLARLA İLGİLİ ÖTV İNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİ"

ÖTV indiriminin ardından piyasada hareketlilik yaşanacağını söyleyen Yallagöz, "Piyasada, sıfır araçların satışında hareketlilik görülecektir. İkinci el araçlarda ise bu durum biraz zamana yayılacaktır. B ve C segmentlerinde bazı araçlarla ilgili ÖTV indirimi gerçekleşti. Matraha bağlı olarak, maksimum yüzde 16 olarak belirlenen bir indirim söz konusu. Bu da bazı arabalarda 50-60 binlik bir indirime tekabül ediyor. ÖTV indirimi halkımız için iyi oldu. Aslında kullanıcıların daha rahat edebilmesi için daha büyük indirimleri de bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"İKİNCİ EL ARAÇLARDA YÜZDE 10'LUK BİR DÜŞÜŞ OLABİLİR"

Yallagöz, "Sıfır araçlarda talebe karşılık stok adetlerinde eğer bir karşılanma söz konusu olursa, herkes arabasına kavuşacaktır. İkinci ele geldiğimizde, ister istemez yüzde 10'luk bir düşüş öngörüyorum. İlerleyen dönemlerde fiyatların oturmasıyla bu talep karşılanacak gibi görüyorum. Sıfır araçların adedi bittikten sonra, ikinci el araçlar yerini bulacaktır. Ama bu dönemde ikinci el araçlarda düşüş olacak" diye konuştu.

"BAYİDE SIFIR ARAÇ BULAMAZSANIZ DIŞARIDAN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ"

Yallagöz, 0 kilometre araçların plaka takıldığında ikinci el olmasına ilişkin,"Her araç, üzerine plaka takıldıktan sonra aslen ikinci ele düşer. Bunun da satışıyla ilgili bir kaybınız yok. Çünkü eğer sıfır araç bayide yoksa elinizdeki araca plaka takılması, araç kullanılmamış ise bu aracın ikinci el olduğu anlamına gelmiyor. Bayide sıfır araç bulamazsanız dışarıdan sıfır araç temin edebilmek için ilanlardan, eş dosttan, bayi kanalıyla bu araçları bulmak için çaba sarf edersiniz. Bunun karşılığında da bulduğunuz aracı beklemektense, plakalandırılmış sıfır araç almayı tercih edebilirsiniz" dedi. Sabah.com.tr

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142