Şanlıurfalı Gençlere İş İmkanı

​​​​​​​Karacadağ Kalkınma Ajansı, çok makul fiyatlarla fabrika binaları kiralıyor. İşte talepliler için tüm bilgiler...

Şanlıurfalı Gençlere İş İmkanı
banner206

Teşvik sisteminde 6. Bölgede yer alan Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde sağlanan avantajlı destekler nedeniyle son yıllarda özellikle emek yoğun sektörlerde Bölgemizde önemli yatırımlar gerçekleştirildi. Gençlere daha fazla istihdam imkânı yaratılması, özel sektör yatırımlarının desteklenmesi, bölgenin gelme potansiyellerinin harekete geçirilmesi ve üretim imkanlarının arttırılması ülke ve bölge refahının yükseltilmesi için büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda altyapısı hazırlanmış uygun fiyat ve şartlarda kiralanabilir modern fabrikaların oluşturulması, bölgeye yatırımcı çekilmesi ve bölgenin cazip hale getirilmesi açısından oldukça önemli oldu.

Genç işsizliği sorunu ile mücadele kapsamında gençlerimizin istihdamına yönelik etkin politikalar geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde “Ayakkabı ve Hazır Giyim” sektörlerine yönelik fabrika binaları inşa edilecek.

Konu ile ilgili Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan yapılan açıklamada "Ajansımızın faaliyet gösterdiği aşağıda belirtilen İl ve İlçelerde yaklaşık 116 bin metrekarelik toplam kapalı alanda Hazır Giyim ve Ayakkabı fabrika binalarının üstyapısının tamamlanması, burada faaliyete geçecek işletmelerde yaklaşık 9.500 gencimize yönelik istihdam kapasitesinin oluşturulması hedeflenmektedir. Bu fabrikalar, hali hazırda Ayakkabı ve Hazır Giyim sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara uygun ücretlerle kiralanacak olup, oluşturulacak fabrika binalarına ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Bu kapsamda, istekli firmaların başvuru formu ve eklerini 16/07/2021 tarihine kadar [email protected] elektronik posta adresine iletmeleri gerekmektedir" denildi.

FABRİKA BAŞVURUSU YAPACAK FİRMALARDA ARANAN KOŞULLAR

1- Belirtilen sektörlerde en az 3 yıldır imalat yapıyor olmak

2- En az 500 Bin TL tutarında sabit yatırım gerçekleştirecek olmak

3- Ayakkabı sektörü ve hazır giyim sektörü için yatırımın tamamlanmasını müteakip 2 yıl içerisinde başvuru formunda taahhüt ettiği istihdama ulaşmak. İşletme süresince 6 Aylık SGK dökümleri ile istihdam şartının sağlandığını ispatlamak. Genel prensip olarak ayakkabı sektörü için 1.000 m2/75 kişi, hazır giyim sektörü için 1.000 m2/100 kişinin istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda firmaların istihdam taahhütlerinin bu ölçeklere yakın olması tercih nedenidir.

DEĞERLENDİRMEDE ÖNCELİK KRİTERLERİ

1- Projenin optimum üretim ölçeğini sağlaması

2- Yüksek istihdam sağlaması

3- Yatırımcının yeterli mali güce sahip olması

4- İhracat potansiyelinin olması

5- Yatırımcının sektöründeki tecrübe süresi ve kurumsal kapasite düzeyi

Sorularınız için aşağıdaki irtibat ve iletişim bilgileri verilmiş olan uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

https://www.karacadag.gov.tr/duyuru/8335/calisan-ve-ureten-gencler-programi-hazir-fabrika-binasi-talep-toplama-cagrisi/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142