Akar: Sınırlarımızın güvenliği milli mesele

Akar: Sınırlarımızın güvenliği milli mesele
banner206
banner279

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milliyet Gazetesi’nden Zafer Şahin’e yaptığı açıklamada, son günlerde sosyal medya üzerinden yayılan görüntülere ve yalan haberlere tepki gösterirken ''O görüntülerin kaynağı içeriden ve dışarıdan karışık. Sınırlarımız güvende'' mesajı verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, siyasette tartışma konusu olan ve son zamanlarda sosyal medyada yayılan görüntülerle ve yalan haberlerle algı oluşturulmaya çalışılmasına tepki gösterdi.

''ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR''

Milliyet gazetesinden Zafer Şahin’e konuşan Bakan Akar, ''Düzensiz göçmen/terörist geçişi ile kaçakçılığın engellenmesi için sınır güvenliğinde aldığımız tedbirler ile caydırma, görme, bulma ve engelleme vazifelerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz. Modüler duvar ve hendeklerle caydırıyor, insansız hava araçlarımızın da dâhil olduğu keşif ve gözetleme faaliyetlerimizle görüyor, hudutlarda birliklerimizin kademelenmesi ile buluyor ve engelliyoruz. Burada ciddi bir operasyon, emek ve çalışma söz konusu. Bilgi sahibi olmadan kanaat belirtmek doğru değil, entelektüel ahlaka da uygun olmuyor. Bu kadar açıklama yapılıyor. Ama yalan haberler, sahte videolarla dezenformasyon yapılıyor, farklı algılar oluşturulmak isteniyor.'' dedi.

''BUNLARIN KAYNAĞI İÇERİDEN VE DIŞARIDAN''

''Bunlar belli zamanlarda periyodik olarak yapılıyor.'' diyen Akar, ''Bunların kaynağı içeriden ve dışarıdan, karışık. Amaçları Türkiye’nin dengesini, Silahlı Kuvvetler’in insicamını bozmak, terörle mücadeleyi akamete uğratmak. Bu yapılan dezenformasyon ile Türkiye’de dolaşan tüm yabancıların kaçak olduğu, sınırlarda bir engelleme olmadığı algısını yaymak istiyorlar. “Sınırlar kevgire döndü!” diyorlar. Hudutlarımızda çok ileri teknolojiler kullanılıyor. Bu büyük ve gelişmiş imkânların sağlanmasından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında milletimize, devletimize şükranlarımızı sunuyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''HUDUTLARIN KORUNMASI MİLLİ MESELE''

Suriye hududunda alınan tedbirlerden bahseden Akar, ''Personel, araç gereç sayısı, taktik, teknik takviyelerle hudutlarımız Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ile 2 bin 949 kilometre kara hududumuz en yoğun şekilde korunuyor. 1 Ocak 2022’den itibaren hudutlarımızda 2 bin 87 kişi yakalandı. Engellenenlerin sayısı ise 133 bin 471 oldu. Yakalananların 197’si terörist. Hudutların korunmasını milli bir mesele olarak görüyoruz. Bunun polemik konusu yapılmaması lazım. Sadece hudut değil, savunma ve güvenlik millî bir konudur ve bunun günlük politikanın dışında tutulmasının önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Mehmetçik 8.5 metre karda eksi 32 derecelere varan hava şartlarında görevini yapıyor.'' dedi.

''GERİ DÖNÜŞLERİ İÇİN ÇABALIYORUZ''

Sığınmacıların geri dönüşü konusunda yoğun çaba içerisidne olduklarının altını çizen Bakan Akar, ''Geçen gün sığınmacılara ilişkin “Bakan 9 milyon rakamını verdi” denildi. Biz 5 milyon Suriye’de, 4 milyon Türkiye’de dedik. Türkiye’de daha önce 4 milyon civarında Suriyeli vardı. Son zamanlardaki dönüşlerle birlikte 3 milyon 700 bin civarında Suriyeli, Türkiye’de bulunmaktadır. Sığınmacıların BM kriterlerine uygun güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde dönüşleri için gerekli şartların oluşmasına yönelik her türlü çaba da ülkemiz tarafından gösterilmektedir. Biz tarihimize, geçmişimize, atalarımıza yaraşır bir şekilde yapılması gerekenleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bizim yaptığımızı kimse yapamadı.'' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142