Bağlı, o saygısızlığa sessiz kalmadı!

 Bağlı, o saygısızlığa sessiz kalmadı!
banner206

Köşe Yazarımız Prof.Dr.Mazhar Bağlı, kaleme aldığı son yazısında Samanyolu TV'de 'Şefkat Tepe' dizisinde Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'e hakaret edilmesi konu aldı. Bağlı,  “Rüya ve Peygamber” adlı yazısında şu görüşlerini dile getirdi;

“Biz Müslümanlar için Hz. Muhammed (sav), varlığın nurudur. Onun yüzü suyu hürmetine alemlerin yaratıldığına inanırız. Peygamberlerin hepsine iman ederiz ama bizim efendimiz bir istisnadır. O, bize dünyanın en kıymetli değerler manzumesini nakleden rabbimizin elçisidir. Ebedi hayatımızı kurtaracak yolu gösteren rehberimizdir. Gelen emirleri sevgiyle kalbimize nakşeden gönüller sultanıdır. Bundan dolayı da sahip olduğumuz her şeyden daha çok sevmedikçe kamil bir iman sahibi olamayacağımızı biliriz.

Nitekim, her biri gökteki yıldızlar gibi olan sahabeler O’na hitap ederken “anam babam sana feda olsun ey Allahın resulü” diyerek bu duygularını izhar etmişlerdir. İslam coğrafyasında Hz. Peygambere olan sevginin son derece büyük olduğu görülür. Müslümanlar, ona olan sevgilerini göstermek için adeta birbirleri ile tatlı bir yarış içindedirler hep.

Bu sevgi şiirde yansır, mimari de somutlaşır, nesirde gönüllere akan sel olur. Özellikle de bizim coğrafyada Nat yazmamış/yazamamış olan şairlerin rüştünü ispat edemediği varsayılır.

Mevlit, Hz. Muhammed’e olan sevginin en güzel örneklerinden birisidir. Ki orada efendimizin bu dünyaya gelişinde nasıl el üstünde, gönül içinde tutulduğu anlatılır. “Hem hava üzre döşendi bir döşek/Adı Sündüs, döşeyen anı melek (Hem havada bir döşek döşendi. Adı Sündüs'tü onu döşeyen meleğin).

Malum samanyolu TV toplumu cahil, ehlileştirilmesi gereken hastalıklı aktörlerden oluşan bir mekanizma olarak gören anlayışının yansıması olan dizilerinden birisinde (kurgusal bir mizansen olmakla birlikte) Hz. Muhammed’i dizi setine çağıran bir seansla süsledi. O kadar inandırıcılığını kaybetmişler ki söylemlerine mistik bir mizansen katmadan bir şey anlatamayacaklarının farkındadırlar.

Peygamber ve rüya İslam dünyasında önemli bir konu elbette. İslam bilgi sisteminde rüyanın bir bilgi kaynağı olmasını da anlarım ve bilirim. Ancak kamusal alanı ilgilendiren ve buyurulmuş olan metinde (kuran da) açık bir biçimde beyan edilen alanlarda rüya üzerinden bir tavır alınması ciddi imani sorunlara işaret eder.

Hele de dünyalık pek çok iş ve işleme rüya üzerinden Hz. Peygamberin dahil edilmesi gerçekten inanılır gibi değildir. Müzikli-eğlenceli malayani her bir işe onun ruhaniyetini dahil edip meşrulaştırmak İslam açısından büyük bir sorun teşkil eder ve bizim inancımıza göre de dinin mutlak sahibi olan yüce Allah, aynı zamanda onun koruyucusudur da. Dünyalık zevklere dalmayı inançlarına ya da kişiliklerine yediremeyip itiraz edenlere veyahut ta edebilme durumuna karşı “dün gece rüyamda Hz. Muhammed’i gördüm o da Türkçe Olimpiyatlarına geleceğini buyurdu” hamlesi ile bertaraf etme girişimi bence imani tehlikeden öte ürkütücü bir duruma işaret etmektedir ki o da her kutsalın araçsallaştırma gerçeğidir.

 Aslında islam düşüncesi ya da akait benim uzmanlık alanım değil, ancak İslam’ın temel prensiplerine olan “iman” ile “günahın” farkını bilirim. Bu tür hataları dile getirenlere karşı kişisel bir günahı öne sürmeleri ise bir başka soruna işaret eder. Kendi hatasını bir başka hata üzerinden örtme gayreti ise ilkesizliği doğurur.

Efendimize övgü dolu natların yazıldığı bu coğrafyada onun ruhaniyetini aramak yanlış değil, ama bu ruhaniyetin en son uğrayacağı yer o “eylem” merkezli düşünce dünyasının yansıdığı dizi setleridir. Lütfen, rica ediyorum ellerinizi efendimizin nurlu yolundan çekin. Kirli işlerinize onu alet etmeyin.”

 

DİZİDE NELER OLMUŞTU?

“Şefkat Tepesi” isimli dizide “Peygamber Efendimiz şimdi buraya teşrif edecekler” deniliyor, Sungur timi adı verilen askerlerin Peygamberimizi temsilen bir ışıkla karşılaşması ekrana getiriliyor. Sonra bir kamyonun tepesindeki ışık kamyonla birlikte hareket ediyor, “Peygamberimiz nereye gidiyorsun?” diyen tipler de peşinden koşturuyor. Komutan olan biri kamyonun altına yatarak aracı durduruyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 14:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali baba
ali baba - 8 yıl Önce

çok güzel yazmış.yazmak kolay yaşamak zor,kolay olanı yapmış

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142