Title of a News Article

Büyükelçiler, diplomatlar, ateşeler...

Büyükelçiler, diplomatlar, ateşeler...
banner206
banner279

Aziz Yıldırım'ın tersanesinde ne üretildi? Tüm dünyadan siyasetçiler, bürokratlar, diplomatlar izlemeye geldi.

Fenerbahçe'nin efsane başkanlarından Aziz Yıldırım'a ait tersanede yapılan törende, birçok ülkenin büyükelçileri, askeri ateşeler, yerli ve yabancı birçok diplomat, misafir ve basın mensubu boy gösterdi.

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım'a ait Dearsan Tersanesi ev sahipliği ve Aselsan, Roketsan ve Yaltes iş birliğiyle gerçekleşen atış törenine, birçok ülkenin büyükelçileri, askeri ateşeler, yerli ve yabancı birçok diplomat, misafir ve basın mensubu katıldı.

Dearsan Tersanesi’nin kendi öz kaynaklarıyla ürettiği ve Aselsan, Roketsan ve Yaltes başta olmak üzere, Dearsan’ın yerli ve milli çözüm ortaklarının katkılarıyla üretilen, sınıfının en hızlı ve hareketli su üstü hedefine karşı güdümlü mermi ve makineli tüfekle atış yapabilen Dearsan SALVO adı verilen silahlı insansız deniz aracının atış testleri töreni, Dearsan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Gordi’nin açılış konuşmasıyla başladı.

Superhaber'in aktardığına göre Dearsan Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Dr. Tahir Çonka’nın sunumunun hemen ardından, birçok açıdan canlı yayınlanan SİDA’nın atış testlerine geçildi.

Atış testleri, Roketsan ürünü taret sistemi ile füze atışıyla başladı. Hareketli hedefin, Dearsan, Aselsan, Roketsan ve Yaltes koordinasyonu sonucu başarıyla vurulduğu cirit atışı, atış sahasını gören anakarada kurulan dev ekrandan ve çıplak gözle takip edildi.

Cirit atışından sonra ise tören, Aselsan ürünü 12.7 mm stabilize sistem ile makineli tüfek atışıyla devam etti. 

Hareketli hedefin bir kez daha başarıyla vurulmasıyla sonuçlanan törenin ardından kokteyl kısmına geçildi.

DEARSAN SİDA’nın bazı özellikleri:

• Dearsan SİDA-SALVO, 14,79 m tam boya, 3,83 m tam genişliğe, 0,75 m drafta ve dizel makine seçimlerine bağlı olarak 45-60 Kts (83 km/sa – 111 km/sa) azami sürate sahip.

• Dearsan SİDA-SALVO silah konfigürasyonu olarak Satıhtan Satıha ve Satıhtan Havaya Güdümlü Füze Sistemine ve 12.7 mm Stabilize Makineli Tüfek Sistemine sahip.

• Bu özelliklerine ilaveten, keşif-gözetleme, istihbarat toplama gibi özel harekât nevilerini de başarı ile icra edebilecek versiyonlarının tasarım sürecine devam edilmekte.

DEARSAN Silahlı İnsansız Deniz Aracı-SİDA SALVO’nun;

• Karadan mobil araçlarla,

• Karargâh komuta merkezlerinden,

• Havuzlu Çıkarma Gemisi, Firkateyn, Mayın Avlama Gemileri, Karakol Gemileri ve Korvet sınıfı Yüzer Platformlardan denize indirilip alınabilecek bir araç olacağı ön görülmekte. Kanak: Yeniçağ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142