DİCLE Elektrik, çiftçilerle anlaşıyor

.

DİCLE Elektrik, çiftçilerle anlaşıyor
banner206

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, tarımsal sulamada kullanılan kayıt dışı elektriği kayıt altına alabilmek için başlatılan kampanya çerçevesinde çiftçileri ziyaret ederek, sayaç taktırmaları halinde hangi fırsatlardan yararlanacaklarını anlatmaya devam ediyorlar.  Bu çerçevede Şanlıurfa İl Müdürlüğü’nden yetkilileri, Akçakale, Viranşehir ve Harran ilçelerini ziyaret ederek çiftçiler ile görüştüler. Yapılan görüşmelerin ardından çok sayıdaki çiftçi, kampanyadan yararlanmak için sayaç takmayı kabul etti.

 

DÖNÜM BAZLI SAAYAÇLI ÖDEME

Tarımsal sulamada yüzde 92’yi bulan kayıt dışı kullanımın yanı sıra elektrik israfının önüne geçmek için sürekli kampanyalar düzenleyen Dicle Elektrik Dağıtım, bu yıl da tarımsal sulama yapan çiftçiler için ‘Dönüm Bazlı Sayaçlı’ bir kampanya başlattı. Elektrik ile sulama yapan çiftçilerin bu yılki kampanyadan yararlanabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvurmaları, abonelik işlemlerini yaptırmaları ve sayaç taktırmaları gerekiyor. Bu şartları 31 Mayıs tarihine kadar yerine getiren çiftçiler, dönüm bazlı ödemeden yararlanabilecekler. İsrafı önlemeyi de amaçlayan bu kampanyada taktırdığı sayaçtan geçen enerji bedeli daha çok olsa dahi çiftçi, ektiği ürüne göre dönüm bazlı olarak elektrik bedeli ödeyecek. Şayet sayaçtan geçen enerji bedeli daha düşük olursa çiftçi, o zaman da sayaçta yazan daha düşük bedel üzerinden elektrik bedeli ödeyecek.

 

UYGULAMA ÇİFTÇİNİN LEHİNE OLACAK

Çiftçinin lehine olan bu durumu anlatmak için Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa İl Müdürlüğü yetkilileri bu gün Akçakale ilçesine bağlı Bulutlu, Büyüktaş, Yukarı Tokaç, Damlasu, Kılıçlı, Pekmezli köyleri ile Viranşehir ilçesine bağlı Toklu, Tekneli, Sergen ve Yaban köylerinin yanı sıra Harran ilçesinde çiftçiler ile bir araya geldiler. Yetkililer, sayaç takılmasının tarımsal sulamada israfı önleyeceğini, çiftçinin daha kaliteli elektrik kullanacağını ve dolayısıyla arıza yaşanmayacağından kesintilerin de azalacağını anlattılar.

 

ESKİ SAYAÇLARA İŞLEM YAPILMAYACAK

Çiftçiler ve muhtarlarla görüşen Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, daha önce çiftçilerin kullandığı sayaçların sökülerek, bunlarla ilgili hiçbir işlem yapılmayacağını ve bu konuda ‘temiz bir sayfa’ açılacağını belirtirken, "Daha önce kaçak elektrik kullandığı için sayaç değiştirme konusunda tereddütlü olan çiftçilerimizin çekinmesine gerek yok. Sökülen sayaçlarla ilgili kesinlikle herhangi bir işlem yapılmayacak. Ayrıca yeni takılan sayaçlar için de çiftçimiz bir bedel ödemeyecek.’’ dediler.

 

DESTEK VERECEKLERİNİ AÇIKLADILAR

Uygulama hakkında enerji şirketi yetkililerinden bilgi alan çiftçiler ise, kampanya dahilindeki bu uygulamaya katılabileceklerini belirttiler. Çiftçiler, bu yıl sayaç takarak deneme şanslarının olacağını, kendilerinin lehine olan bu durumdan dolayı şirkete trafo üstü pano uygulaması için her türlü desteği vereceklerini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142