DİCLE elektrik, Urfa için kesenin ağzını açtı

.

DİCLE elektrik, Urfa için kesenin ağzını açtı
banner206

Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi ile birlikte Temmuz 2013’ten bu yana Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’taki elektrik altyapısı ile üst yapısını iyileştirmek için çalışan Dicle EDAŞ, bu güne kadar 362 milyonluk yatırım yaptı. Dicle EDAŞ, önümüzdeki 5 yılda da 1 milyar 200 milyonluk yatırım yapmayı öngörüyor.

Özelleştirme sürecinin ardından büyükşehir statüsünde bulunan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ile Batman, Siirt ve Şırnak’ın yanı sıra bu illere bağlı 59 ilçe, 3.337 köye elektrik dağıtım hizmeti vermeye başlayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (Dicle EDAŞ), tüm zorluklara rağmen ‘Bölgenin enerji şirketi’ olmayı başardı. Dicle EDAŞ, bu çerçevede enerji dağıtım hizmeti verdiği ve yaklaşık 5.5 milyon nüfusun yaşadığı 6 ilde, enerji altyapısı ile üst yapısını iyileştirebilmek için özelleşmenin gerçekleştiği 2013 Temmuz’undan bu yana 362 milyonluk yatırım gerçekleştirdi.

 

TEMİZ SAYFA AÇILDI

İlçe bazında yüzde 90’lara varan kayıp gibi çok büyük bir sorun ile karşı karşıya bulunan Dicle EDAŞ, özelleştirmenin ardından ilk iş olarak, temiz bir sayfa açtı. Düzenlediği kampanyalarla halkın yüzünü güldüren Dicle EDAŞ, elektrik borcu bulunan müşterilerinden gecikme bedeli almazken, bu durumda bulunan müşterilerinin de gecikmeden kaynaklanan tüm borçlarını sildi. ‘Temiz Sayfa’ kampanyasında bununla da yetinmeyen enerji şirketi, bakımsız ve müdahale edilmiş mekanik sayaçları, otomatik sayaç okuma sistemiyle entegre yeni dijital sayaçlarla değiştirdi. Böylece binlerce elektrik müşterisi, eski borçlarından ve eskiyen sayaçlarından kurtularak, temiz bir sayfaya ’merhaba’ dedi.

 

KALİTELİ ENERJİ İÇİN YATIRIM HAMLESİ

Hizmet sunduğu 6 ildeki müşterilerine kaliteli ve kesintisiz enerji sunmayı hedefleyen ve ileriye dönük planlamalarını da bu doğrultuda yapan Dicle EDAŞ, bu hedefine ulaşabilmek için yatırımlara ağırlık verdi. Yatırımlarını, mevcut ihtiyaçları göz önüne alarak sürdüren Dicle EDAŞ, yeraltı şebekeleri, yeni enerji nakil hatlarının kurulması, ilave trafo şebekelerinin oluşturulması, geri dönüşlerle birlikte yeniden kurulan köylere elektrik verilmesi ve havai hatların yeraltına alınması gibi yatırımlara ağırlık verdi. Dicle EDAŞ, bir yandan enerji altyapısını iyileştirmeye dönük planlamalar yaparken, diğer yandan da bu çalışmalarla paralel olarak aydınlatma konusunda çalışma başlattı. Hazırlanan projeler, kısa sürede hayata geçirilerek şehir merkezlerinin girişleri, cadde ve bulvarların yanı sıra köylerdeki yollar ile meydanlar aydınlatılmaya başlandı.

Dicle EDAŞ, yaklaşık 2.5 yıllık özelleşme sürecinde tüm bu yatırımlar için 362 milyonluk harcama yapmış oldu.

 

5 YILDA 1.2 MİLYARLIK YATIRIM SÖZÜ

Dicle EDAŞ, mevcut elektrik altyapısını her gün biraz daha iyileştirmek için bir yandan Ar-Ge çalışmaları yaparken, diğer yandan bunun için gerekli olan yatırımları da eksiksiz biçimde gerçekleştiriyor. Müşterilerine gelişmiş ülkelerin standartlarında kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunmak isteyen Dicle EDAŞ’ın, 2020 yılına kadar planladığı yatırımın bugünkü parasal değeri ise tam 1 milyar 200 milyon lira. Günün şartlarına göre söz konusu yatırım değerinin artabileceğine dikkat çekiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142