Düğmeye basıldı! 50 İl'de 'girdap' operasyonu

Düğmeye basıldı! 50 İl'de 'girdap' operasyonu
banner206
banner279

İçişleri Bakanlığı, 50 ilde 'nitelikli dolandırıcılık', 'resmi ve özel belgede sahtecilik', 'parada sahtecilik', 'ihaleye fesat karıştırma', 'rüşvet ve irtikap', 'Vergi Usul Kanununa Muhalefet', 'tefecilik' suçlarını işledikleri tespit edilen 264 şüpheliye yönelik 'Girdap' operasyonu gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yaklaşık 6 aydır yürütülen planlı çalışmalar neticesi yapılan tespitler doğrultusunda; nitelikli dolandırıcılık suçları, resmi ve özel belgede sahtecilik, parada sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap, Vergi Usul Kanununa Muhalefet, tefecilik (Klasik ve Pos Tefeciliği) suçlarını işledikleri tespit edilen şüphelilere yönelik 50 ilde operasyon gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında 264 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunurken, 190 kişi ise ifadelerine başvurulmak üzere emniyete çağırılacak" denildi.

İŞ İLANI VEREREK İŞ İNSANI GÖRÜNÜMÜ KAZANDILAR

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Nitelikli Dolandırıcılık Suçuna yönelik Antalya’da, müşteki olarak ifadesi alınan toplam 6 mağdurun, şüphelilerin yerel gazetelerde iş ilanı vererek kendilerine iş insanı görünümü kazandırdıkları ve bu vesileyle mağdurlar ile tanıştıkları belirlendi. Şüphelilerin kendi kullandıkları yatırım danışmanlığı ofisine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı adına çiçek göndererek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve bazı milletvekillerini tanıdıkları yönünde güven telkin edip çeşitli ihale ve proje fırsatlarının değerlendirilmesi vaadiyle mağdurlardan yaklaşık 10 milyon TL para aldıkları tespit edildi. Mağdurlar da vaat edilen ihalelerin ve projelerin gerçekleşmemesi üzerine şikayetçi olurken, operasyon kapsamında 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor."

YÜKSEK FAİZLE BOŞ SENET İMZALATTILAR

"Yine tefecilik suçuna yönelik Denizli’de de operasyon gerçekleştirildi. Denizli’de 'Öterler Suç Örgütü' üyelerinin işlettikleri kumarhanede kumar borcu olan kişilere; yüksek faiz karşılığı borç verdikleri, karşılığında boş senet imzalattıkları, borcunu ödeyemeyen kişilere suç örgütünün korkutucu gücünü kullanarak tehdit ve şantaj yöntemiyle borçları tahsil ettikleri belirlendi. Bu kapsamda suçtan elde ettikleri gelirin bir kısmını da cezaevinde bulunan suç örgütü liderine ve örgüt üyelerine aktaran 8 kişiye yönelik operasyon gerçekleştirildi."

LİMİT ARTIRMA VAADİYLE PARA ALDILAR

Ülke genelindeki Girdap Operasyonu kapsamında Mersin’de de nitelikli dolandırıcılık suçuna yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonda suç örgütü üyelerinin irtibatlı oldukları banka çalışanı vasıtasıyla kredi ve kredi kartı limitini artırmak isteyen müşteki kişinin limit artırma işlemini 20 bin lira karşılığında halledebileceğini söyleyip müştekinin kredi kartını alarak bilgisi dışında 282 bin lira tutarında harcama yapıldığı tespit edildi. Müştekinin parayı istemesi üzerine şüphelinin banka hesabı aracılığıyla 75 bin lira parayı 'borç' açıklaması ile havale ettiği, sonrasında müştekiyi icraya vererek 75 bin lirayı tekrar tahsil ettiği belirlendi.

Örgüt içerisinde yer alan ve kendisini avukat olarak tanıtan diğer bir şüphelinin müştekiye mağduriyetini giderebileceğini ancak bunun için soruşturma savcısına ve kendisine 36 bin lira para vermesi gerektiği, sözde avukatın müşteki ile görüşmek için evine gittiği esnada örgüt içerisinde yer alan ve kendilerini narkotik polisi olarak tanıtan kişilerin eve gelerek müştekiye uyuşturucu sattığı gerekçesi ile gözaltı yapmaya çalıştıkları, o esnada sözde avukatın araya girerek müştekiyi bu durumdan kurtarmak için 20 bin lira para talep ettiği ve aldığı ortaya çıktı.

'AVUKATIM' DİYEREK DOLANDIRDI

Yine kendisini avukat olarak tanıtan şüpheli kişinin farklı bir ilde bulunan 2 ayrı müştekiyi savcılıkta bulunan uyuşturucu ve kasten yaralama suçlarından dava dosyalarını kapatma vaadi ile toplamda 25 bin lira para alarak dolandırdığı, şüphelilerin yine farklı bir ilde bulunan orman arazisini müştekiye tanıdıkları üst düzey bürokratlar vasıtasıyla orman vasfından çıkartarak kendisine devredebileceklerini vaat ederek müştekiden yaklaşık 400 bin lira değerindeki aracını devir aldıkları belirlendi.

Daha sonra da bölgede çıkan orman yangını nedeniyle söz konusu arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildiğini söyleyerek oyaladıkları, dosya kapsamında şüphelilerin 8 olayda toplamda 783 bin TL tutarında mağdurlardan haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. Operasyon kapsamında toplam 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142