Erdoğan, Akçakale'den Amerika'ya Seslendi

16 Nisan referandumunda yüzde 95 evet oyu veren Akçakale'de halkla buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında yaptığı konuşma ile dünyaya çok önemli mesajlar verdi.

Erdoğan, Akçakale'den Amerika'ya Seslendi
banner206
 16 Nisan 2017’de yapılan referandumda yüzde 98 oyla ‘evet’ diyerek Türkiye rekoru kıran Şanlıurfa’nın Harran ilçesini ziyaret etmek amacıyla Şanlıurfa’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 15.30 sularında Şanlıurfa Havaalanına indi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı havaalanında Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Milletvekilleri, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, partililer ve vatandaşlar karşıladı.

İLK ZİYARET CEYLANPINAR’A
Şanlıurfa havaalanından helikopterle ilk olarak Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Akçakale’ye geçtiler.
Akçakale’de halkla buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada çok önemli mesajlar verdi.

DÜNYAYA SERT MESAJLAR
 Suriye sınırının sıfır noktasındaki Akçakale'de vatandaşlarla buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada dünyaya net mesajlar gönderdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğini ifade eden Erdoğan, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, YPG'ye silah yardımlarıyla gündeme gelen Amerika'ya da sert mesajlar gönderdi. 

Akçakale’nin yüzde 95'in üzerinde "evet" demek suretiyle Türkiye'de birçok şeyi yıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz. Sizlere layık olmaya çalışacağız. Şunu unutmayın, bizler, özellikle terörle mücadelede sizlerin bu duruşunuz var ya, sizin bu duruşunuzla birlikte evelallah terörü gömeceğiz” dedi.


“SİZ SURİYELİ MUHACİRLERE GÖNLÜNÜZÜ, KUCAĞINIZI AÇTINIZ”
Akçakale'nin şu ana kadar ortaya koyduğu duruşla Ensar olma özelliğini ortaya koyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz Suriyeli muhacirlere Ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale'nin nüfusundan fazla burada Suriyeli muhacirlerin olduğunu biliyorum ama siz yılgınlık göstermediniz. 'Bunlar nereden geldi' demediniz, gönlünüzü, kucağınızı açtınız ve çorbanızı onlarla paylaştınız. Onun için şahsım, milletim adına sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, batılılar bin kişiyi misafir edemezken, Türkiye'nin 2 milyon sığınmacıya kapısını açtığını anımsattı.
Şu ana kadar yapılan harcamaların 30 milyar dolara yaklaştığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa verdiği sözleri tutmadı ama biz buna rağmen yolumuza devam ettik. Niye? Biz şuna inanıyorduk, veren el, alan elden hayırlıdır. Biz sizi seviyoruz, ne Arap'ın Türk'e ne de Türk'ün Arap'a üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Allah'a olan ittika ile yakınlık iledir. Öyleyse biz bölücü olmayacağız, Arap’mış, Kürt’müş, Türk’müş, bu ayrımı yapmayacağız. 80 milyonu kucaklayacağız. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik” ifadelerini kullandı.

“BU VATANI BÖLMEK İSTEYENLERE ORALARI DAR EDERİZ”
"Rabia" işareti yaparak, "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Şimdi ayrım yok diyoruz, çünkü biz Allah'ın 'Sizi kabileler hâlinde yarattık, birbirinizle iyi anlaşasınız, tanışasınız' hükmü gereğince biz kabileler hâlinde ayrıyız ama hiçbirinin hiçbirine üstünlüğü yok. Üstünlük ittika ile. İki, tek bayrak, şu bayrağımızın dışında bir şey tanımıyoruz. Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Üç, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bu vatanı bölmek isteyenlere oraları dar ederiz, mezar ederiz. İşte Kandil, Tendürek, Cudi, Gabar, Bestler Dereler, buralarda mücadeleler ortada. Şehitlerimiz oluyor ama bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı üzerine ise, "Hüküm ortada, 'Kesinlikle Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak bilemezsiniz.' Bitti. Onlar bizimle beraber ve şehadet makamların en yükseği” dedi.
“KUZEY SURİYE'DE BİR DEVLET KURULMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devletimiz yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Paralel devletmiş, şu devleti, bu devleti asla bunları tanımıyoruz ve terör devleti, buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Gereği neyse yaparız. Güneyimizde, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içerisindeler. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, silahlı kuvvetleriyle, bütün imkânlarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika'ya da diğer ülkelere de söyledik. 'Asla böyle bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle anılırsınız.' Bu konuyla ilgili mücadelemizi de sürdüreceğiz."
“SİZİN DUALARINIZ BİZİM GÜÇ KAYNAĞIMIZDIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kardeşlerim, benim bayrama giderken sizden bir isteğim var. Şöyle hep beraber ne diyeceğiz? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Birbirimizi Allah için seveceğiz. 2019’da ne var? Yeni hükûmet sistemiyle ilgili asıl seçim var. Şimdi bu seçime nasıl referandumda yüzde 95’in üzerinde Akçakale oy verdiyse, ben inanıyorum ki siz dünyada dengeleri değiştireceksiniz. Bak oradan bağırıyorlar, yetmez yetmez diyorlar. Bu ne demektir? Şimdi Akçakale’de katılım yüzde 96, alınan oy yüzde 95.25, bu bambaşka bir şey. Ve ben de nereden başladım teşekkür seferine? İşte bugün buradan başladım, bugün aynı zamanda Ceylanpınar’dan başladım, iftarı da Harran’da yapacağız. Harran da biliyorsunuz birinci oldu, Akçakale Türkiye genelinde üçüncü oldu. Onun için ben sizlere teşekkür etmeyeceğim, şükranımı ifade etmeyeceğim de kime teşekkür edeceğim? Allah yar, yardımcımız olsun. Bizi dualarınızda unutmayın. Sizin dualarınız bizim güç kaynağımızdır. Bayramınız mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun, Allah yar, yardımcımız olsun” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142