Title of a News Article

EYT Yasa teklifinin ayrıntıları netleşti!

EYT Yasa teklifinin ayrıntıları netleşti!
banner206

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin en geç haftaya salı ya da çarşamba günü yasalaşması hedefleniyor. Şubat ayında başvuranların Mart ayında maaşlarını alması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ''EYT süreç içerisinde 5 milyona yakın insanı etkileyecek, 2023 yılı içerisinde 2 milyon 250 bin kişi emekliliği hak edecek'' dedi.

Yaş sınırı olmadan prim gün ve yılını dolduran, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan milyonlarca kişiye emeklilik hakkı veren EYT yasa teklifi bugün Meclis Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ayrıntıları açıkladı. Akbaşoğlu, EYT düzenlemesinin bu yıl 2 milyon 250 bin çalışanı ilgilendirdiğini ifade etti.

İşte Akbaşoğlu'nun açıklamalarından satır başları...

- Bugün tarihi bir gün. Zira bir sözümüzü daha yerine getirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. 5 adım atacağız demiştik. Asgari ücret, memur ve emekli maaşları düzenlenmesi, 3600 ek göstergeyle ilgili düzenleme, 500 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçişi ve EYT ile ilgili yasal düzenlemeyi yapacağız demiştik.

4 maddelik teklif Meclis Başkanlığında
 
- 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun.

- 4 maddeden oluşan bir teklif. Teklif, yalın, sade, uygulanabilirliği basit, en genel şekilde hakları genişletici bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.

Pirim ve gün sayısın dolduran herkes...
- Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak.

- Çalışan emekli için 5 puan destek primi verilecek.

- Taşerondan kadroya geçene emeklilik şartı kalkıyor.

- Biz bugün teklifimizi bahsettiğimiz gibi cuma günü son toplantımızı yaptık. Sabah itibarıyla sunuma hazır hale getirdiler. 4 maddeden oluşan teklif, Resmi Gazete'de yayımlandığında yürürlüğe girecek.

İlk yıl 2 milyon 250 bin yeni emekli

- 5 milyona yakın inzanımızı süreç içinde etkileyecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023 yılında emekliliği hak edecek.

- Prim gününü şu andaki mevzuata göre, çalışma süresini dolduran çalışanlar yaş şartı olmaksızın emekliliği hak edebilecekler.

Salı günü Genel Kurul'a gelecek

- Bu hafta Plan Bütçe Komisyonu'nda teklifimizi görüşmeyi planlıyoruz.

- Hızlı geçsin diye başka ilavede bulunmadan sadece EYT'nin düzenlenmesine ilişkin maddeleri içeriyor.

- En geç haftaya salı günü bu konuda Genel Kurul'da yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubatta yasalaşarak yürürlüğe girecek. 

Mart ayında ilk emekli maaşları alınacak

- Emeklilik başvuruları e-Devlet'ten yapılacak.

- Mevcut yürürlükteki mevzuata göre emeklilik dilekçelerinin başvuru tarihinden itibaren takip eden ay başı itibarıyla emekli maaşına hak kazanır.

- Mart itibarıyla şubatta başvuran bütün emeklilerin martta maaşlarını alabilme imkanları söz konusudur.

EYT'liler daha az mı maaş alacak?

- EYT'liler az maaş alacak iddiası çarpıtmadır. EYT'lilerin daha az maaş alma durumu söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız paylaştı, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. Bunun altında kimse maaş almayacak. Bu konuda farklı bir değerlendirme doğru değildir. (F5Haber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142