Title of a News Article

Kesintilerle ilgili DEDAŞ'tan flaş açıklama

Kesintilerle ilgili DEDAŞ'tan flaş açıklama
banner206

Şanlıurfa'da yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı Dicle Elektrik A.Ş'den açıklama geldi.

Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde günlük 12 saatlik elektrik kesintisi yapılacağı iddiaları üzerine Şirketimiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde günde 12 saat elektrik kesintisi olacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak bölgede tarımsal sulamanın yoğun yapıldığı bu dönemde elektrik şebekesine aşırı yüklenme nedeniyle zaman zaman kesintiler söz konusu olabilmektedir.

Ayrıca her iki ilçede de, tarımsal sulama amacıyla kaçak elektrik kullanımıyla sık sık karşılaşılmaktadır. Birçok çiftçimiz abone olmadan kaçak hat çekmek suretiyle elektrik kullanma yoluna gitmektedir. Bu durum bölgeyi besleyen trafo ve pano gibi elektrik tesisatları üzerinde aşırı yüke neden olmakta ve bir süre sonra bozularak elektrik kesintisine yol açmaktadır.

Diğer önemli bir husus ise bölgede özellikle tarımsal sulama abonelerinin kayıtlı dahi olsalar kullandıkları elektriğin faturasını ödememeleridir. Bu yıl bölge genelinde ve özel olarak da Şanlıurfa’da Tarımsal sulama için kullanılan elektrik bedelinin yüzde 95’i henüz ödenmemiş durumdadır. Enerji fiyatlarının küresel çapta 7-8 kat arttığı bir dönemde, ciddi bir fedakarlıkla tedarik ettiğimiz enerjinin bedelinin halen ödemmiyor olduğu hususunu da kamuoyunun takdirlerine sunarız.

Şirketimiz, mevzuat çerçevesindeki yasal hakkını kullanarak borçlu abonelere kesinti yoluna gitmektedir.

Hal böyle olmasına rağmen sosyal medya hesapları üzerinden söz konusu ilçelerde yaşanan elektrik kesintilerinde bir keyfiyet bulunduğunu iddia eden ve Şirketimize karşı provokatif çağrılar yapan kişi ve gruplarla ilgili adli merciler nezdinde şikayet hakkımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz.

Kamuoyunun bilgisine ve ilgililere saygıyla duyurulur.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142