Öcalan, mesajı nasıl gönderdi?

Öcalan, mesajı nasıl gönderdi?
banner206
 Kobani eylemlerinin büyümesi üzerine apar topar İmralı'ya giden MİT Müsteşarı Fidan'ın, Öcalan'ı Demirtaş'la WhatsApp üzerinden görüştürdüğü iddia edildi.

Türkiye'nin birçok kentini savaş alanına çeviren Kobani eylemlerinin durdurulmasında Abdullah Öcalan'ın da rolü olduğu ortaya çıktı.

Taraf gazetesinde yer alan habere göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, olayların büyümesi üzerine İmralı'ya gönderildi. İmralı'da yapılan görüşmeler sonucunda Öcalan, eylemlerin durdurulması konusunda ikna edildi. Bu gelişme üzerine Öcalan ile HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın bir avukatın cep telefonu aracılığı ile yazışması sağlandı. Ve Öcalan, tansiyonun düşürülmesi konusunda talimat verdi.

 

HAKAN FİDAN İMRALI'YA GİTTİ İDDİASI

Ankara-İmralı-Diyarbakır hattında yürütülen diplomasi trafiğinin ayrıntıları şöyle: Eylemlerin bu kadar geniş çaplı olması beklenmiyordu. Eylemlerin zirve yaptığı 7 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu gelişmeleri an ve an takip etti. Eylemlerin tüm gece sürmesi üzerine, MİT Müsteşarı Fidan'ın İmralı'ya giderek Öcalan'ı eylemlerin durdurulması konusunda ikna etmesi kararlaştırıldı.

 

WHATSAPP KULLANILDI

Öcalan ile görüşmeler bugüne kadar daha çok alt seviyedeki devlet görevlileri aracılığı ile yürütülüyordu. Ancak krizin büyümesi üzerine Hakan Fidan'ın doğrudan görüşmesi istendi. Bunun için Fidan bazı avukatlarla birlikte İmralı'ya gitti. Ve Öcalan ile yapılan uzun görüşme sonunda eylemlerin durdurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın ardından, bir avukatın telefonu aracılığı ile Öcalan ile Demirtaş Whatsapp üzerinden yazışma yaptılar. Ve Öcalan, tansiyonun düşürülmesini istedi. Aynı gün ise Kobani eylemlerinde tansiyon kısmen düşmeye başladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142