Title of a News Article

Pandemi Cezaları İade Edilecek!

Pandemi Cezaları İade Edilecek!
banner206

Çin'in Wuhan kentinden başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs tehlikesinin geçtiği şu günlerde akıllara pandemi döneminde kesilen cezalar geliyor. Cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karar bağlandı ve Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, idari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek.

Koronavirüs pandemisi döneminde kesilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğuyla karar verildi" denildi.

Para cezaları iptal edilmişti

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silindi.

Buna göre, 9 Kasım 2022'den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195