Title of a News Article

Tanal, 12 yaşındaki çocuğun ölümünü komisyona sordu

Tanal, 12 yaşındaki çocuğun ölümünü komisyona sordu
banner206
banner279

CHP Urfa milletvekili Mahmut Tanal, 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın zorla gönderildiği medresenin yakınındaki ahırda ölü bulunması konusunda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu: "Devletin yetkili kurumları görevini yerine getirmemiştir."

12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın, Urfa'da zorla gönderildiği ve birkaç kez kaçma girişiminde bulunduğu medresenin yakınındaki bir ahırda ölü bulunmasını HDP'nin ardından CHP de Meclis gündemine taşıdı. CHP Urfa milletvekili Mahmut Tanal, Dakak’ın şüpheli ölümünün araştırılması için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

Tanal, “Ailesi Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden küçük yavrumuz Abdülbaki Dakak’ın, Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye kim tarafından getirildiği, ne maksatla bu ilçede bulunduğu gibi hususlar açıklığa kavuşturulmalıdır” dedi. Tanal, Şanlıurfa Eyyübiye’deki ahırda ölü bulunan Dakak ile ilgili inceleme yapılmasını da talep etti.

Tanal, başvurusunda şunları kaydetti:

“Ailesi Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden küçük yavrumuz Abdülbaki Dakak’ın, Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye kim tarafından getirildiği, ne maksatla bu ilçede bulunduğu gibi hususlar açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu elim hadiseyle ilgili TBMM’nin de devreye girmesi gerekmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni, Anayasayı, Çocuk Koruma Kanunu’nu dikkate aldığımızda, devletin yetkili kurumları, Şanlıurfalı 12 yaşındaki yavrumuz Abdülbaki Dakak’ın korunmasına yönelik görev ve sorumluluklarını gerektiği şekilde yerine getirmemiştir. Bu bağlamda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın Şanlıurfa’daki şüpheli ölümüyle ilgili yerinde inceleme yapmak, yetkililerden, ilgili kurum ve şahıslardan bilgi almak, benzer hadiselerin önlenmesine ilişkin çözüm yollarının belirlenmesi maksadıyla gerekli çalışmanın yapılmasını arz ve teklif ederim.”

NE OLMUŞTU?

Urfa’da 13 Haziran’dan beri kayıp olarak aranan 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak, ailesinin onu zorla gönderdiği belirtilen, Semerkand Vakfı'nın denetimindeki medresenin yanındaki ahırda ölü bulundu. Dakak'ın daha önce medreseden kaçma girişiminde bulunduğu belirtilirken, bir yıl içinde iki defa kaçarak Ceylanpınar'da yaşayan ailesinin yanına gittiği ve ailesi tarafından zorla medreseye geri götürüldüğü belirtildi.

13 Haziran’da medreseden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Dakak, dün öğle saatlerinde Semerkand Vakfı’nın denetiminde olan medresenin bitişiğinde ahır olarak kullanılan metruk yapıda asılı halde bulundu.

MEDRESEYİ EYYÜBİYE BELEDİYESİ İNŞA ETTİ

Dakak’ın zorla gönderildiği belirtilen medresede, 20 çocuğun yatılı olarak “dini eğitim” gördüğü öğrenildi. Söz konusu medrese, AKP’li Eyyübiye Belediyesi tarafından Beşat Mahallesi Mezarlığı içinde yer alan bir alanda inşa edildi.

Medresenin 29 Eylül 2018 tarihinde yapılan açılışına Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin yanı sıra AKP Urfa eski Milletvekili Halil Özcan katılmıştı. Açılışta, söz konusu yapı “medrese, Kur’an kursu, taziye evi ve çok amaçlı salon” olarak lanse edilmişti. Medresenin daha sonra ise Menzil tarikatına devredildiği, burada eğitim veren kişilerin de Diyanet’e bağlı olmadıkları belirtiliyor. (ANKA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142