Terörle mücadele yolları mercek altına alınıyor

Terörle mücadele yolları mercek altına alınıyor
banner206
Arap-Avrupa Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirilen  “Paris Diyalogu Forumu” 9–10 Mart 2015 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris te başlıyor.

Sempozyumda genelde dünya, özelde Ortadoğu ülkelerinde İslam’ı referans aldığını söyleyen değişik İslami hareket ve grupların sebep olduğu terör faaliyetleri ve bunlarla mücadele yolları mercek altına alınacak.

Arap ve Batı dünyasından birçok seçkin siyasetçi, devlet adamı, araştırmacı, akademisyen ve strateji uzmanının katılacağı sempozyuma Türkiye’den AK Parti Şanlıurfa Milletvekili-Milli Savunma Komisyonu Üyesi Dr. Halil Özcan konuşmacı olarak davet edildi. Terörle mücadele konusundaki deneyimi, akademik kariyeri ve bölgeyi yakinen tanıması nedeniyle Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Salih Bekir El Tayyar tarafından bizzat davet edilen Dr. Halil Özcan sempozyumun “Terörün Uluslararası ve Bölgesel Etkileri” konulu 2. oturumunda bir konuşma yapacak.

Uluslararası İlişkiler ve Stratejiler Merkezi Müdürü Pascal Bonifes modaratörlüğünde yapılacak olan 2. oturumda Dr. Halil Özcan’ın yanı sıra; İran dan Arap Merkezi Araştırmaları Bölüm Başkanı Muhammed Salih Sadıkıyan, Suudi Arabistan dan Prens Naif Bin Abdülaziz Güvenlik Üniversitesi Güvenlik Birimleri Profesörü Dr. Ali El Ruveyli, Mısır dan eski Dışişleri Bakan 1. Yardımcısı Mustafa El Faki ve terör uzmanı General İbrahim Hammad, Bahreyn’den Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Halid Abdülaziz El Şair iştirak edecek. Terör-Tehlikeleri ve Mücadele Stratejileri, Terörün Tanımı-Fonlanması, Uluslararası-Bölgesel Etkileri Yansımaları, Terörle Mücadele Stratejileri, Terörle Mücadelede Medyanın Rolü başlıklarıyla 4 oturum olarak düzenlenen sempozyum yayınlanacak “Paris Kapanış Bildirisiyle” sona erdirilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dr. Halil Özcan “Fransa’da yakın zamanda meydana gelen Charlie Hebdo saldırısıyla terör ve ırkçılık sarmalıyla mücadele eden Avrupa ile,  Suriye ve Ortadoğu da meydana gelen terör eylemlerle ilgili sorunlara cevap aranacağını” belirtti. Özcan açıklamasına “ 30 yılı aşkın bir süredir sınırlarımızın dışından topraklarımıza yöneltilen terör faaliyetleriyle mücadele ediyoruz. Uluslararası toplumu AB’yi ve komşularımızı defaatle uyarmamıza rağmen 40 binin üstünde insanımızı bu tür faaliyetlerde kaybettik. Terör ateşi bir yerde kalmıyor bu ateş bir süre sonra her yeri sarıyor.

Bu ateşe karşı dayanışma içinde olmamız gerekiyor” diyerek “İslam ofobi ciddi bir tehdit halinde geldiği bir dönemde düzenlenen bu sempozyum çok anlamlı. Çözümsüz hiçbir mesele yoktur yeter ki ortak irade beyanı olsun, el birliğiyle mücadele edilsin. Sempozyumda ülkemizi temsilen bu düşünceleri ifade edeceğim” diyerek konunu önemine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142