Tescilli yapı yağan yağmurdan çöktü

.

Tescilli yapı yağan yağmurdan çöktü
banner206

Halfeti'de bulunan ve tescilli olan yapının yağan yağmurdan etkilenerek çöktü. Belediye Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekipler, konuya ilişkin tutanak tutarak, tescilli olan yapı ilişkin gerekli çalışmaların başlatılması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Halfeti ilçesine bağlı Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki Değirmendere’ye giden yol üzerinde bulunan ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun koruması altında bulunan tescilli yapının duvarı çöktü.  Eski bir bina olan ve korunmasına dair herhangi bir önlem alınmayan bina duvarının yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkıldığı belirtildi.

 

Tehlikeye karşı şerit çekildi

Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki en gözde ve gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Değirmendere’ye giden yolda meydana gelen yıkıntıda, bina duvarının taş ve molozlarının yola düşerek kapatması üzerine Halfeti Belediyesi Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekipler olay yerinde incelemelerde bulundu. Ekipler, yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkılan duvar taş ve molozlarının yola kaymasıyla kapanan yol ve halen geriye kalan binada bulunan yıkım tehlikesine karşın ekiplerimiz tutanak tuttu.

Ekipler, yaşanacak olası bir tehlikeye karşı çöküntünün yaşandığı alan etrafına güvenlik şeritleri çekti. Ekiplerimiz tescilli olan yapı için tuttukları tutanakları gerekli işlemlerin yapılması için tutanağı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdi.

 

Tescilli yapılar tehlike korunmuyor

Aşağı Halfeti’de buna benzer birçok eski ve tarihi yapı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca koruma altına alınarak tescillenmesine rağmen, herhangi bir restore ve güçlendirme çalışması ise bulunmamakta.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142