Urfa Barosu, Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulundu

Urfa Barosu, Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulundu
banner206
banner279

Şanlıurfa Barosu ünlü sanatçı Leman Sam’ın sosyal medya paylaşımında  'Soysuz Araplar' ifadesini kullanarak “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu.

Sanatçı Leman Sam'ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımdaki 'soysuz araplar' ifadesi Arap nüfusunun bulunduğu Şanlıurfa’da tepkiye yol açtı.  İstanbul Bahçeşehir'de köpeğe çarparak kaçan Katarlı bir sürücü hakkında sosyal medya hesabından yazdığı 'Yıllar önce bu soysuz araplara tepkili olduğum içi uzun süreli lince maruz kalmıştım, şimdi herkes ne mal olduklarını anladı. Daha bunlar iyi günler. Ekmeğe ortak yakında toprağa da ortak olacaklar. Bıçaklamalar, tecavüzler, sonu yağmadır bunun. Hiç şikayet etmeyin, göz göre göre geldi.' ifadesinde bulunmuştu.'Soysuz Araplar' ifadesiyle büyük tepki çeken Sam, daha sonra Twitter paylaşımı sildi. Olay üzerine Sam, "Bir dini ve ırkı hedef almam. İlk kez böyle bir mesaj atmadım. Genelleme yapmam yanlış olabilir" şeklinde yeni bir paylaşımda bulundu.Yaşanan bu olay üzerine Şanlıurfa Barosu, Leman Sam'ın sosyal paylaşım hesabında yaptığı paylaşımdan dolayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Şanlıurfa Barosu, sanatçı Leman Sam hakkında sosyal medya paylaşımında 'soysuz Araplar' ifadesini kullanarak “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere verilen suç duyurusu dilekçesinde “Şüphelinin yapmış olduğu paylaşımda kullandığı 'soysuz Araplar' ifadesi açıkça, bir halkı ırkından dolayı aşağılama suçunu oluşturmaktadır. Diğer taraftan her ne kadar Türk Ceza Kanununda bu şekilde tanımlanmamış olsa da, bu ifade açık ve tartışmasız bir biçimde nefret suçuna da vücut vermektedir” denildi.Twitter'in 'nefret söylemi yasağına aykırılıktan ötürü' bahse konu paylaşımı sildiği belirtilen dilekçede, Sam hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve re’sen tespit edilecek diğer suçlardan” soruşturma başlatılarak kamu davası açılması talep edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142