Title of a News Article

Urfa yeniden kara bürünecek

Urfa yeniden kara bürünecek
banner206
banner279

Şanlıurfa yeniden karlı bir havanın etkisi altına girecek. Vatandaşların buzlanma ve don tehlikesi ile çığ tehlikesine karşı alabileceği önlemleri sıralayan AFAD da, mecburi kalmadıkça dışarı çıkılmamasını önerdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, pazar, pazartesi ve Çarşamba günleri Şanlıurfa’da havanın karlı olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının da eksi derecelere girmesi tahmin edilirken, Birecik Belediyesi’nden de  uyarı geldi.

Birecik Belediyesi’nden yapılan duyuruda, “Meteorolojiden alınan bilgilere göre 22 Ocak 2022 gününden başlayarak dört gün boyunca kâr yağışı ve don beklenmektedir.

Kâr lastiği olmayan araçların trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecektir. Lütfen mecburi olmadıkça trafiğe çıkmayalım. Kâr yağışından etkilenecek olan Vatandaşlarımızın 112 acil çağrı merkezini aramaları yeterlidir” ifadelerine yer verildi.

TÜM YURTTA KUVVETLİ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından (AFAD), yapılan yazılı açıklamada ise, pazartesi gününden itibaren Türkiye'nin, Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Tüm yurtta kuvvetli, yer yer yoğun kar şeklinde yağışlara neden olacağı tahmin edilmektedir. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da perşembe gününe kadar zirai don tehlikesi bulunmamakta. Doğu kesimlerimizde kar örtüsü bulunan yüksek ve dik kesimlerde bu hafta beklenen kuvvetli ve yoğun kar yağışları ile birlikte çığ tehlikesi söz konusu. Aşırı soğuk hava, yoğun kar yağışları, çığ tehlikesi ve zirai don için vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmesi önem taşımaktadır. AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi, valilerimizin başkanlığında il afet ve acil durum yönetimi merkezleri ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız, bu kapsamda tedbirlerini alarak gelişmeleri takip etmektedir."

“DIŞARI ÇIKMAYIN”

Vatandaşların buzlanma ve don tehlikesi ile çığ tehlikesine karşı alabileceği önlemler ise şöyle sıralandı:

"Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli. Devam eden bir tedavi ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, durumlarını bağlı bulundukları illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık kuruluşlarına bildirmeli. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarından uzak durulmalı. Vücudu sıcak tutacak elbiseler tercih edilmeli. Kayarak düşme tehlikesine karşı yürürken eller cepte tutulmamalı. Küçük ve dengeli adımlarla yürünmeli. Tabanı kaygan olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Cep telefonları bataryası ve varsa mobil şarj ünitesinin şarjları dolu tutulmalı, radyo ve el feneri için yedek pil bulundurulmalı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142